Adana Sinema Müzesi – Nerede – Gezi Rehberi – Giriş Ücreti

Adana Sinema Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri;

2020 itibariyle Seyhan Sinema Müzesi için giriş ücreti yoktur. Sabah saat 08:00 ile 17:00 arasında çalışma saatleri başlamaktadır. Her gün ziyarete açıktır. Ayrıca müze görevlileri geziniz boyunca sizlere eşlik edip, gerek müze hakkında gerekse sanatçıların eserleri hakkında detaylı bir sunum vermektedir. Şuan için Müze kart geçerli değildir.

Adana Sinema Müzesi – Gezi Rehberi ve Hakkında;

Sinema Müzesi 23 Eylül 2011 tarihinde 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali etkinlikleri kapsamında yoğun bir katılımla hizmete giren müze, içinde fotoğraf, afiş, kitap ve diğer dokümanlarla Türk sinema tarihine ışık tutmuştur.. Açılışı yapılmış olan Adana Sinema Müzesi, ilde bulunan tarihi bir evin restore edilmesi ile kurulmuştur. Epey merkezi bir konumda bulunan seyhan da ki müze, bu arada Adana Arkeoloji Müzesi’ne de 150 m mesafede yer almaktadır.

İçerisinde sinema tarihine ışık tutan afiş, resim, kitap ve çok sayıda yapıtın sergilendiği Adana Sinema Müzesi’nde ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken şey ise, sergilenen afişlerdeki filmlerin yapımında veyahut futbolcu olarak misyon alan kişilerden minimum birinin Adanalı olmasıdır. İçerisinde Türk sineması dünyasına devasa katkıları olan pek çok tanıdık yüzün fotoğraflarına ve eşyalarına erişebileceğiniz müze Adana’da sanatın gelişimine de epey katkı sağlamıştır.

Adana-Sinema-Müzesi-resim-4.jpg

İkinci katında ise halkın kullanımına açık, epey geniş dolayı bir sinema kütüphanesi olan Adana Seyhan Sinema Müzesi, bu arada istediğiniz kaynağı araştırma veyahut bünyesinde bulunan filmi seyretme imkanı sağlamaktadır Bu tür ülkemizin geniş sinema kültürü ile ilgili çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Adana seyahatinizde kesinlikle yer vermeniz gereken bu durak, hem sinema tutkunlarının hem de sanat meraklılarının epey ilgisini çekmektedir.

sinemamuzesi-seyhan

Müzenin her köşesinde sanata gönlünü kaptırmış ve kişileri kendisine hayran bırakmayı başarmış Adanalı sanatçıların yapıtlarına, fotoğraflarına, kıyafetlerine ve maket heykellerine yer verilmiş. Bunların başında; Yılmaz Güney, Şener Şen, Orhan Kemal,Münir Özkul,Kemal Sunal,Ayşen Gruda gibi nice isimler yer alıyor. Adana Sinema Müzesini özel kılan yanı ise Adana sinema geçmişinin 1940 senelerine kadar uzanması ve Türk sinemasını senaryo ve ekonomik manada takviye göstermiş bir kent olmasıdır.

Adana Sinema Müzesi Resimler;

Seyhan da ki Sinema Müzesinin içinden bazı fotoğraflar; Gidip görmeniz bence daha iyi her görüntüyü paylaştığımızda heyecanı kalmaz ki 🙂

sinemamuzesi
adana-sinema-muzesi

Adana Sinema Müzesi’ne Nasıl Gidilir? Ulaşım Nasıl?

Adana Sinema Müzesine ulaşım basit ve ulaşımı oldukça kolaydır. Şehir içi dolmuşlarını (Barkal) kullanarak Taşköprü‘de inip oradan ortalama 5 dakika kadar yürüyerek Adana Sinema Müzesine ulaşabilirsiniz.

Seyhan da ki Müzeye Haritayı takip ederek ulaşmak isterseniz;

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle