Derinkuyu Yeraltı Şehri – Dünyanın En Büyüğü – Nerede – Neler Var?

Giriş Ücreti 2020 ;

Nevşehir Derinkuyu Yeraltı şehrine Müze Kart ile girebilirsiniz. Giriş Ücreti 2020 fiyatları, Kartsız girişler için 35 TL olarak ücretlendirilmiştir. Dünyanın en büyük yeraltı şehri’ne Öğretmenler ve Engelliler için ücretsiz giriş hakkı bulunmaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehrine Nasıl Gidilir?

Nevşehir – Niğde karayolu üzerinde Derinkuyu ilçe merkezinde bulunur. D765 karayolu üzerinde Derinkuyu kavşağından ilçe merkezine doğru hareket edin. Derinkuyu ilçe merkezine doğru ilerlediğinizde tabelalar ile Yeraltı Şehrine ulaşabilirsiniz. Dünyanın en büyük yeraltı şehri Yeraltı Şehri Nevşehir’e 30 km, Niğde’ye 50 km mesafededir.

derinkuyu-yeralti-sehri-giris-kismi

Tarihçe – Gezi Rehberi – Gezi Notları – Hakkında;

Nevşehir Kapadokya bölgesinde bulunan Dünyanın En Büyük kayalara oyulmuş yeraltı Şehridir.

Kapadokya‘nın jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş sekiz katlı bu antik şehir, büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlardan oluşur.
Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde aynı ismi taşıyan ve Kapadokya hudutları içindeki 36 yeraltı şehrinden en büyüğü olan bu antik şehir 1963 yılında tesadüfen keşfedilmiş 1967 yılında turizme açılmış ve toplamda 8 kattan meydana gelmektedir. Antik ismi Melogobia olarak bilinir. Yeraltı şehri Kapadokya’da gezi alanı en geniş olan yeraltı şehri olarak da bilinir. Protohitit döneminde yapımına başlandığı düşünülen yeraltı şehrinin son zamanlarda gezilebilen katlarının yanında daha çok kat ve yaşam alanı bulunduğu bilinmektedir.
Yeraltı şehrinde Bizans döneminde bile aktif olarak kullanıldığı belirleme edilen dünyanın en eski akıl hastanesi mevcuttur. Yeraltı şehrinde binleri bulan nüfus yoğunluğunu karşılayacak odalar, yaşam alanları, ibadethaneler ve savunma ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede bölmeler bulunmuştur. Bu bölmeler haricinde Derinkuyu yeraltı şehri’nin henüz ne kadar kata sahip olduğu bilinmemektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehrinde Neler Var?

Yeraltı şehrinin ziyarete açık 2500 m2 alanda ahır, kiler, yemekhane, kilise, şırahane (şaraphane), misyonerler okulu, çalışma odaları, uyuma ve dinlenme kısımları ve mezar odası bulunmaktadır.

Nevşehir de Gidilip görülmesi gereken en önemli yeraltı şehirlerinden biri. Tek sıra halinde metrelerce aşağıya inmek için oldukça ilginç bir tecrübe ediniyorsunuz. Korkulacak kadar basık ve kapalı bir yer değil. Müze kartınız yoksa muhakkak çıkarttırın. Yeraltı şehri girişinde de alabilirsiniz. Zaten bu bölgede geziyorsanız fazlasıyla verdiğiniz parayı çıkarttıracaktır.

Derinkuyu-Yeralti-sehri-Tas-Surgu-Kapi

Yeraltı-Şehri-Taş-Sürgü-Kapı

Resimler;

Nevşehir Kapadokya da dünyanın en büyüğü sayılan yeraltı şehri fotoğraflar da dahi göz kamaştırıyor.

Derinkuyu-Kapadokya-yeralti-sehri

Derinkuyuyeraltisehri

derinkuyu-kapadokya

Kapadokya’da Konaklama Tavsiyeleri;

Melagobia Cappadocia Hotel

Harita Üzerinden Yol Tarifi İçin;

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

9 Yorum

  1. Samet 18.11.2019
  2. Ahmet yağız 21.11.2019
  3. @gngrağa1 21.11.2019
  4. Sinan (@Sinanwestan) 22.11.2019
  5. Admin 22.11.2019
  6. Hanife Denizci 22.11.2019
  7. Levent kurul 18.01.2020
  8. Ufuk 23.01.2020
  9. Ferhat Irn 23.01.2020

Yorum Ekle