GezBenimle:

Galata Kulesi Nerede – Hangi Yakada – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Galata-Kulesi-yan-binadan-goruntu

 Galata Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir

 Özel aracınızla ; Tarlabaşı yolundan Taksim’e çıkarken sol tarafta Galata Kulesi tabelasından girerek ulaşabilirsiniz. Aracınızı kule çevresinde yer alan otoparklara bırakabilirsiniz. istanbul’un birçok yerinde araç çekmek zordur, ücretli otoparklara gitmek gerekiyor.

Toplu Taşıma Araçları İle; Öncelikle Taksim’e gidin. Ardından İstiklal Caddesi boyunca yürüyün , caddenin sonundan yaklaşık 500 metre aşağıda olan kuleye ulaşacaksınız.
Eminönü tarafından gelmek isterseniz Karaköy yolu üzerinden Bankalar caddesinden yokuşu çıkarak ulaşım sağlayabilirsiniz veya tüneli kullanabilirsiniz.
Metro ile: Yenikapı/Hacıosman Güzergahına binin ve Şişhane durağında inin.

Galata Kulesi 2020 Giriş Ücreti (Galata Tower Entrance Fee) ;

2020 İtibariyle;
Öğrenciler için 10 TL ;
Sivil vatandaşlar için 20 TL olarak belirlenmiştir.
Yabancılar İçin 25 Tl
Engelliler için
Öğrenciler Tarifesi baz alınıp ücret 10 tl dir.
0-4 Yaş arası ücretsizdir
Öğretmenler İçin İndirim yoktur.

Galata Kulesi Tarihçe – Hakkında

Galata Kulesi yığma moloz taş örgü sistemde inşa edilmiştir. Dış cephe taş örgüdür. Girişte ki kitabede 16 mısralık methiye II. Mahmut döneminde yapılan restorasyondan dolayı II. Mahmut içindir. Kapının üzerindeki yuvarlak kemerli pencere askerlerin gözetleme yeri idi. Yüksek giriş katından sonra dokuz katlı bir yapıdır. Silindirik gövdesi üzerinde ki pencereler tuğla örgülü yuvarlak kemerlidir. Külah çatının hemen altındaki son iki katın gelişimi silindirik gövdeyi çevreleyen profilli silmelerle vurgulanmıştır. Külah çatının altındaki katı sarmalayan metal süslemeli şebekeli seyir balkonu mevcuttur.alt katında ise derin Nişli payelere oturan yuvarlak kemerler ve içerisinde tuğla örgü yuvarlak kemerli pencereler mevcuttur. istanbul’un güzide yerlerinden biridir.

Bugün yapının üçüncü kata kadar olan kısmının Ceneviz, diğer katlarının Osmanlı karakteri taşıdığı gözlenmektedir. Yapı günümüzde sosyal ve kültürel faaliyetler için kullanılmaktadır. Strüktürel olarak sağlamdır. Bu Kule ilk olarak Bizans imparatoru justinianos tarafından M.S. 507-508 yılında inşa edilmiştir. Günümüzdeki kuleyi 1348-49 yılında Cenevizliler yeniden inşa etmiştir. Kule 1445-46 yılları arasında yükseltilmiştir. 1500’lü yıllarda depremden zarar görerek, mimar Murad bin Hayreddin tarafından onarılmıştır.

Galata Kulesi III. Selim döneminde kule onarıldıktan sonra, kulenin üst katına bir cumba eklenir. 1831’de kule bir yangın daha geçirir, II.Mahmut kulenin üzerine iki kat daha çıkar ve külah biçiminde olan ünlü dam örtüsüyle kulenin tepesi kapatılır. 1960 yılında tekrar restorasyon yapılır. 1864’teki imar çalışmalarında eteğindeki avlusunu, kapılarını, kıyıya inen sur duvarlarını kaybetmiş, hendekler doldurulmuştur. Kulenin dibinden itibaren bir taraftan tepebaşı, diğer taraftan Tophane’ye uzanan Türk mezarlığı yok edilmiştir. Eski ahşap Türk evlerinin yerine, batı tarzlı apartmanlar yapılmıştır. Kule son olarak 1967’de onarım görmüştür.

Galata Kulesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELTUR tarafından işletilmektedir.

Galata Kulesinden Görünüm;

istanbul’un bir çok yerini 360 derecelik açıyla görmemizi sağlayan Galata Kulesi’nden fotoğraflar.

Taksime geldiyseniz Beyoğlu istiklal caddesi boyunca yürüyerek kuleye ulaşmanız mümkün. Bu eşsiz manzaranın tadını çıkarabilmek için Galata Kulesi’ni genellikle sakin bir hava da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.


Galata kulesi İstanbul’un gezip görülecek en güzel yerlerinden biridir. Galata kulesine çıkıp o muhteşem İstanbul manzarasını seyrederek kendinizi çok farklı hissedeceksiniz. İsterseniz burada öğlen veya akşam yemeği de yiyebilir öyle ayrılabilirsiniz. Ancak Galata Kulesine gelmeden önce rezervasyon yapmalısınız çünkü ziyaretler çok yoğun olduğu için kuleye çıkmak için hem sıra bekleyeceksiniz hem de daha önceden rezervasyon yapanlar olabilir.

İstanbul Gezilecek Yerler adlı yazımızı incelemek isterseniz, listenize Galata Kulesi dışında çevredeki ve istanbul’un 2 ayrı yakasındaki gidip görülmesi gereken gezi yerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri;

Galata Kulesi Hafta içi her gün açıktır. Giriş Saatleri 09:00 – 20:30 dur.

Galata Kulesi’nde Kahvaltı için Kafeterya Yemek Ücretleri;

 Kahvaltı Çeşitleri 2019 Aralık İtibariyle Kahvaltı Ücretleri
Çay – Kahve çeşitleri 6 TL – 13 TL
Soğuk İçecekler 3 TL – 12 TL arası
Şerbetler 9 TL
Serpme Kahvaltı 38 TL
 Çorba Çeşitleri 11 TL – 14 TL arası
 Tost Çeşitleri 12 TL – 16 TL arası
 Hamur İşleri 20 TL – 25 TL arası
 Salatalar 12 TL – 25 TL arası
 Ana Yemekler 17 TL – 31 TL arası
 Tatlılar 14 TL

Galata Kulesi Restoran Yemek Ücretleri;

Galata Yemek Fiyatları;

Akşam Yemeği Çeşitleri 2019 Akşam Yemeği Ücretleri
 Vejetaryen Menü 12 TL – 16 TL arası
 Deniz Ürünleri 41 TL
 Salatalar 12 TL – 25 TL arası
 Izgara ve Tava Çeşitleri 30 TL – 50 TL arası
 Şefin Spesiyalleri 45 TL – 50 TL arası

Galata Kulesi Yol Tarifi;

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

Exit mobile version