İstanbul Balat Otantik Semt – Nerede – Hangi Yakada – Nasıl Gidilir

istanbuldaki-tarihi-renkli-evler

Istanbul Balat’a Nasıl Gidilir? Balat Nerede ?

Balat’a otobüsle gidecekseniz en kolay yol Eminönü meydanından Balat’a doğru hareket eden otobüslerle ulaşım sağlamak olacaktır. Balat’tan geçen güncel otobüs hatları ve saatlerine İETT üzerinden bakabilirsiniz. İETT hatlarının yanı sıra Balat Otantik Semt’e özel halk otobüsleriyle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Balat’a metrobüs aracılığıyla gitmek isterseniz Ayvansaray metrobüs durağında inebilirsiniz. Ayvansaray durağında indikten sonra sahil boyunca Eminönü tarafına yürüyerek Balat’a ulaşabilirsiniz.

Istanbul Balat Hangi Yakada? Tarihçe ;

Balat, İstanbul’un Fatih ilçesinde Haliç kıyısında Ayvansaray ile Fener arasında bir semttir. Anadolu Yakası‘nda bulunan Balat Otantik Semt adı, Rumca saray anlamına gelen palation kelimesinden gelmektedir, surlardaki Blaherna Sarayı’na yakınlığından ötürü semt bu adla tanınmıştır.

Tarihi yapılarındaki ve evlerindeki farklı mimari anlayışın şık bir görüntü verdiği Balat, bu özellikleri ile İstanbul’un çeşitli noktalarından da kolaylıkla ayrılmaktadır. Hem tarihi yapılarında hem de Balat evleri için bu türden bir farklılığa sahip olmasında bölgedeki tarihi geçmiş de son derece etkili. Bizans döneminin ilk yerleşim kayıtlarına kadar uzanabilen Balat’ın içinde çok sayıda kilise, cami ve sinagogu bir arada bulmak mümkün olabiliyor. Bunun yanı sıra aktif bir yaşamın devam ettiği bir yer olması sebebiyle de sıklıkla han ve çarşılarla karşılaşılabiliyor. Bundan yaklaşık 500 yıl önce ilk yerleşmelerinin Museviler tarafından yapıldığı Balat, zaman içerisinde Hristiyanlara, Rumlara ve son olarak da Müslümanlara ev sahipliği yaptığı için Balat evleri de tüm bu tarihi geçmişin izlerini günümüze taşıyacak biçimde hayatiyetini sürdürmeye devam etmektedir.

balat-mahalleleri

Evlerin dışarıdan bakıldığında en belirgin özelliklerinden olan kırmızı harman tuğla ile kaplı dış duvarları, neredeyse bölgenin tamamındaki evlerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yığma kâgir yapılar şeklinde tasarlanmış bu evlerin tavan ve taban kısımları da ahşap malzemeden yapılmıştır. Bölgede yaşayan azınlık topluluklarının daha çok çalıştıkları alan itibarıyla biçimlenen bu türden bir mimari anlayış, oda bölmelerindeki bağdadi adındaki çıta üzerilerine yapılan horasan sıva tekniği ile ilerleyen yıllarda daha da belirginleşmiştir. Bodrum katlarında ıslak zeminler bulunan evlerde yer çinisi kullanılarak estetik bir görüntü de oluşturulmuştur.
Eski İstanbul’un tam kalbinde olan semt, içinde birçok önemli tarihi yapıyı barındırmaktadır.
Balat-fatih

Istanbul Balat’ta Ziyaret Edilebilecek Tarihi Yapılar;

Meşhur Cibali Kapı, içinde Santa Clause’a ait bir portre bulunan Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi (Noel Baba Kilisesi), yine kilise olarak yapılan ancak İstanbul’un fethinden sonra II. Beyazid tarafından camiye çevrilen Gül Cami, İstanbul’un en tarihi hamamlarından biri sayılan Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Stefi Stefan Bulgar Kilisesi, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, heybetli yapısıyla dikkat çeken Fener Rum Lisesi, Moğolların Meryemi Kilisesi, Balat’ın meşhur rengarenk evleri ve Balat Çıfıt Çarşısı.

Istanbul Balat İzlenimler-Gezi Notları:

Balat’a özel aracınızla gittiyseniz, öncelikle aracınızı müsait bir yere park etmelisiniz sonra Balat sokaklarında yürümeye başlayın çünkü mahallenin tadını aracınızla çıkarabilmeniz zor görünüyor. Bilhassa hafta sonları, bölgeyi ziyarete gelenlerden dolayı oldukça kalabalık olan Balat’ın bol yokuşlu, dar ve merdivenli sokaklarında gezmek, renkli tarihi evlerle ve deniz manzarası ile karşılaşmak sizi mest edecektir. Ayrıca Çukur Dizisinin çekimleri de burada yapılmaktadır.

Istanbul Balat Mahallesinden Fotoğraflar;

istanbul-Balat-tarihi-evler
balattaki-tarihi-evler

Istanbul Balat Yol Tarifi ?

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

“İstanbul Balat Otantik Semt – Nerede – Hangi Yakada – Nasıl Gidilir” üzerine 42 yorum

 1. İstanbul’a her gittiğimde gezdiğim nadir güzellikteki otantik yerlerden birisi, görülmesini tavsiye ederim.

 2. Mistik bir yer,gezmeyen bir parça eksik kalır.Cami ve Kliselerin bir arada bulunduğu yer,dinler bahçesi gibi..Eski tarihi evler boyanarak restore edilmiş,Mutlaka fotoğraflanmalı..Kanlı klise ve tahtalı minare cami görülecek yerlerden..Ada Restaurantta yemek yiyebilirsiniz ben ezogelin ve mercimek çorbasını çok beğendim..yemekleri de leziz..Çukur ve Cennet mahallesi dizilerine ev sahipliği yapan bir yer…Küçük çocuklardan 5-10 tl karşılığı rehberlik hizmeti alabilirsiniz.. kendilerine okul harçlığı yapıyorlar..

 3. Güzel yer gerçekten hoşuma gitti iyi çalışma olmuş evler rengarenk gök kuşağı gibi yerler bordör taşları insanın gidip gezesi geliyor:)

 4. Gidip gezilmesi gereken yerler çok şahane yerler burnumuzun ucunda neler var neleri göremiyoruz

 5. Balata bayıldım. Umarım gezme , ziyaret etme şansımız olur. Çok isterim gerçekten.

 6. Cok merak ettigim bir yerdi , gezmis kadar oldum.ilk firsatta gidip tavsiyerlerine gore gezecegim

 7. Vallahi ben gittim gezdim ve çok beğendim kısmet olursa yolum düşerse bı kere daha uğrarım tavsiye edebilirim gidin görün bence

 8. Eski evleri tarihi binaları ve gezilecek kilise Patrikhane gibi dokuları içinde barındırıyor güzel bir yer tavsiye ederim

 9. Tarihi ve guzel bir mekan görülmesi gereken bir yer.

 10. Buram buram tarih kokan istanbul u anlatan bir yer bir çok dizilere mesken olmuş güzel ve şirin bir ilce yolu istanbul a düşen muhakkak gidip gezmeli ve tarihi yaşamalı.

 11. İstanbulun en nezih yerlerinden biri olan bir semt.İstanbulda bulunduğum dönemde bir çok kez gezme fırsatında bulundum,gitmemiş olan arkadaşlara gidip gezmelerini önerebilirim :))

 12. Balat dogdugum yer mükemmel bir tarihi vardır şimdi gençler balata çukur dizisi için akın ediyor her sokagında bir anısı olan balat semti eski türk filimlerinin de tek adresidir. Agora meyhanesi ve daha bir çok renkli yerleri ile zirayet edilmedi gereken yerlerden birisidir.

 13. Balat gerçekten güzel eminonune gittigimde balata uğradım çok kısa gezmisligim var islerim dolayısıyla fazla gezemedim. En kısa surede tekrar gidecegim

 14. Resimlerden ve okuduklarrima gore kesinlikle gorulmesi gereken yerlerden

 15. Çok güzelmiş hiç girmedim lakin gidip görmek, gezmek istiyorum.

 16. istanbul’un -ve tabii türkiye’nin- ilk apartman tipi yapılarının yapıldığı semttir.

  bu binaları ilk yapanlar hep balat yahudileri olduğu için, istanbul’da uzun süre apartmanlara “yahudi binası” denmiş.

  şimdi tabii balat’ta ne yahudi kaldı, ne apartman…

 17. Tarih kokan enfes bir semt gezip görülesi baslıca semtlerden bence vakti olan muhakkak gezmesi gerekir..

 18. Balat eski istanbulu merak edenlere tavsye edilir. Komşuluğun olduğu nahallede herkesin birbirini tanıdığı bir mahalle

 19. Gezilmesi gereken tarihi bir yerdir fırsat bulan imkanı olan muhakkak gitmeli

 20. Balat istanbulun cok güzel bir yeri gezme şansım olmadı senelerdir İstanbul da olmama rağmen ama inşallah gezicem

 21. İstanbulda eski donemleri hatırlatan ender güzellikteki yerlerden biri yolunuz düşerse mutlaka uğrayın gezin görün derim.
  GulenTabut

 22. Dun geçtim Balat’tan
  Hani o çok sevdiğimiz sokaklardan
  Yine elma şekeri aldım, köşedeki bakkaldan
  Kırmızı güller aldım, yüreği güzel ablamdan
  Sahildeki bankta oturdum, arkama yaslanıp denizi soludum
  Bir oh çektim, Haliç’i izledim
  Ben dün hatırladım Balat’ı
  Dün hatırladım unuttuğum her şeyi, seni
  Dün anladım; Unutmak neyse de hatırlamak öldürüyor adami.

 23. Eski bir fatihli olarak balatı çok severim. İnsanı eski yıllara götürüyor çok sayıda dizi ve filmde set olarak kullanılıyor. Görmeyenlere tavsiye ederim

 24. Tarıhı mımarısı ile gercekten görsel bir şölen temsil etmekte gezilmesi gereken özel yerlerden

 25. Hiç görmedim gitmedim ama çok duydum herkes güzel yorumlar yapmış İstanbul a ugradigim zaman mutlaka gideceğim.

 26. İstanbulun en güzel mekanlarından. İçeride geçmişi tarihi huzuru herşeyi bulabileceğiniz , fotoğraf çekimi yapmaya uygun, nefes almak için gidilip görülebilecek bir yer. Tavsiye ederim, bilgilendirme için çok sağolun.

 27. Balat resmen gozlerimij onunde gelisti. Bu kadar kisa bir surede zaten var olan tarihi tekrar gundeme oturdu. Gerek dar sokaklari ve renkli renkli evleriyle Balat Istanbulun vazgrcilmezi oldu.

 28. Görünüre göre İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Balat’ı tarihçesini okuduğumda hayran kaldım. İlk İstanbul’a gidişimde gezeceğim yerlerden biri olacak. Bir sürü tarihi yapı olması merak etmeme sebep oldu.. Ancak tek kafama takılan soru araba yeri bulma imkanı acaba nasıl? Bilen varsa yazabilir mi?

 29. Bildiğim kadarıyla balat avrupa yakasında tarihi evleri ile eski istanbulu anlatır vaziyette idi ben başka yeri gördüm de balatlami karıştırıyorum acaba

 30. balat, her gittiğimde tekrardan aşık olduğum semtlerden biri. kesinlikle gidip keşfedilmeyi bekleyen çok fazla noktası var. sizlere de bu güzel paylaşım için teşekkürler gezbenimle sayfası

Yorum yapın