Büyükçekmece Sancaklar Yeraltı Camii – Nerede – Nasıl Gidilir

Nerededir? Nasıl Gidilir?

Yeraltı Camii Toskana Vadisi’nde bulunuyor, buraya ulaşmak için özel aracınızın olması gerekiyor ya da Taksi ile de gidebilirsiniz. Büyükçekmece Tem otoyolundan Edirne tarafına doğru devam ederken Hadımköy çıkışından çıkarak Fatih Üniversitesi istikametinde devam etmelisiniz.

buyukcekmece-sancaklar

Yeraltı Camii Mimarisi ve Genel Özellikleri;

Büyükçekmece de ki Sıradışı mimarisiyle görenleri kendisine hayran bırakan , 2015 yılında en iyi tasarımlardan biri seçildi. Tasarımı mimar Emre Arolat tarafından yapılan Camisini diğer camilerden ayıran en devasa özelliği, eğimli arazisi hasebiyle yerin altındaymış hissi vermesidir. Dikdörtgen minaresi, kalifiye led ışıklar ve mihrap duvarından sızan gün ışığından faydalanılarak aydınlatılması, kademeli saflarının olması, inşasında kayrak ve bazalt taşlarının uygulanması, kimyevi boya kullanılmaması Sancaklar Yeraltı Camii’nin bir başka özelliklerindendir.

Büyükçekmece gezisinde çektiğim fotoğraflardan bazıları;

siradisi-cami
yeralti-camii
istanbul-sancaklar-camii
toskana-vadisinde-cami

İzlenimleri;

Günümüz klasik cami mimarilerinden değişik yapıda konsepti oluşturulmaya çalışılmış farklı cami sizi bekliyor. Dışarıdan baktığınızda cami olduğunu anlamıyorsunuz fakat cami içinde çok farklı bir ambiyansla karşılaşıyorsunuz. Caminin aydınlatması bile gün ışığından faydalanılacak şekilde düşünülmüş. Yine cami içindeki basamaklı yapı mimari olarak çok iyi dizayn edilmiş. Büyükçekmece toskana vadisinde yer alan bu caminin üst avlusunu çevreleyen yüksek duvarlar, komplike dünya ile içerideki sevgi dolu atmosfer arasındaki bariz hududu vurguluyor. Avludaki merdivenlerden aşağı doğru inince dışarıdaki dünya tamamıyla geride bırakılıyor, cami tamamen toprakla bütünleşiyor. Bu mimari yapısıyla insana dünya ve ahiretin arasındaki ince çizgiyi hatırlatmakta ve yaşanılan ömrün hiçbir zaman geri alınamayacağını ifade etmektedir. yeraltı camisi Mimarisi ile ödül almış bir camidir. Bulunduğu konum gereği cuma namazları dışında fazla cemaati yok. Alışılmışın dışında farklı cami görmek isteyenler için sizlere mutlaka tavsiye ediyorum.

Büyükçekmece Yol Tarifi?

İstanbul yeraltı camisi Büyükçekmece Toskana Vadisinde bulunmaktadır. Navigasyon yardımıyla ulaşabilmek için aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

4 Yorum

  1. Levent kurul 04.01.2020
  2. Gokhan kirci 25.01.2020
  3. Ferhat Irn 31.01.2020
  4. Yıldırım Akkaya 23.06.2020

Yorum Ekle