Kıble Dağı Camii – Nerede – Nasıl Gidilir – Karadeniz’in En yüksek Camisi

Karadeniz Turu yapıyorsanız, Rize’ye geldiğinizde gezilecek yerler listenizde bulunmasını tavsiye ettiğimiz Zilkale  ve Haremtepe Çeçeva Köyü  başlıklı yazılarımızı inceleyerek buraları da gidip görebilirsiniz. Bu Yazımızda Rize’nin Güneysu ilçesinde yer alan Kıble Dağı Camisi hakkında bilgiler vereceğiz.

kible-dagi-camii-sisler-uzerinde

Kıble Dağı Camii Hakkında 

Rize Güneysu da yer alan ve yeni yapılan restorasyonu ile hemen hemen her gün ziyaretçi akınına uğrayan cami 1800’lü yıllara dayanan bir geçmişe sahiptir. Osmanlı dönemine ait mimari eserleri üzerinde taşıyan ve yönünün Kıbleye dönük olması sebebi ile bu ismi alan mekanda muhteşem bir göz ziyafeti çekeceksiniz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden yaptırılan cami, 2015 yılında ibadete açıldı.

Caminin 70 metrekaresi erkekler, 45 metrekaresi kadınlar için ayrılmıştır. Revaklar ise 135 metrekaredir. Kapalı alanda yaklaşık 200 kişi ibadet edebilmektedir. Açık alanda ise toplam bin kişinin ibadet etmesi mümkündür. İmam lojmanı 85 metrekare olarak planlanmış, cami kubbesinin yüksekliği 13 metre, minarenin yüksekliği ise 27 metredir. Ayrıca caminin şadırvanında devamlı sıcak su akacak şekilde düzenleme yapılmıştır. Kadınlar kısmında ise ibadet mekanının yanında bir de bebek bakım odası tasarlanmıştır.

cami-ici

Kıble Dağı Camii Gezi Rehberi – İzlenimler

Kıble Dağı Camii eski dönemlerde ahşap olarak inşa edilmiş. Ancak 1960 yılında çıkan yangın nedeni ile yeniden düzenlenerek taştan imar edilmiş. İlerleyen dönem içinde yeniden restore edilen ve Osmanlı mimarisi ile buluşturulan cami içinde konaklama ve yeme içme gibi insanların ziyaretinde ihtiyaç duyulacak her türlü tesis kuruluşu yapılmış ve geziler için uygun hale getirilmiştir.

Rize-kible-dagi-camisinden-manzara

1300 rakım bulunan tepenin üzerinde yer alan bu muhteşem yerin ziyaretçileri her geçen gün artarak devam ediyor. Rize de Yılın yarıdan fazlasını sis altında geçiren Camii, havanın açık olduğu günlerde bölgedeki tüm köylerden görülebiliyor.

kible-dagi-camii-giris-kismi-rize

Kıble Dağı Camii’nde Neler Var?

Rize de bulunan bu caminin etrafında Yürüyüş Parkuru, Dinlenme Alanı ve Mesire yerleri bulunmaktadır. Yürüyüş parkurları, mesire yerleri, konuk odaları ve tabi ki vazgeçilmez çay keyfini başka bir yerde bulamazsınız.

Kıble Dağı Camii Nerede?

Karadeniz’in En yüksek Camisi sıfatı verilen cami Rize ilçesinin Güneysu ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.

Kıble Dağı Camii Nasıl Gidilir?

Rize’nin tepesinde bulunan görkemli manzarası ve konumu ile sizin de ilginizi çekecek olan bu camiye gidişlerde merkez içinden servis yapan dolmuş ve minibüsleri kullanabilirsiniz.

Özel aracı için gitmek isteyenler ise merkez yolundan Güneysu ilçesine buradan da yaklaşık 4-5 kilometrelik sürüş ile varabilirler.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:

Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle1