Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir

kuzalan-selale

Kuzalan Şelalesi’ne Nasıl Gidilir;

Kuzalan Şelalesi Giresun’un Dereli ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir merkezine ise yaklaşık olarak 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Buraya toplu taşıma araçları ile de gitmek mümkündür. Bunun için şehir merkezlerinden kalkan Giresun Şebinkarahisar minibüsleri ile gidilebilir.

Kuzalan Şelalesi Videosu;

Daha Fazla Videolarımızın Gelmesini İstiyorsanız Lütfen Youtube Kanalımıza Abone Olalım..

Kuzalan Şelalesi İzlenimler;

Giresun’a 45 km, Dereli İlçesine 13 km mesafededir. Alancık Köyü Kuzalan Mahallesinde bulunur. En yüksek noktası 1800 mt yükseklikteki Dikoluk Pınarı ve Marazlı Tepesidir. 482 hektar alana sahiptir. Nitekim, Kuzalan Şelalesi, Mağaralar, anıt ağaçlar, tarihi değirmenler gibi zengin güzelliklerinin yanında pek çok canlı çeşitliliğine , farklı bir ekosisteme ev sahipliği yapmaktadır. Benzer şekilde 60 farklı familyaya ait 129 bitki türü, 36 familyaya ait 105 kuş türü de tabiat parkı içinde yer almaktadır. Ayrıca; tarihi güzelliklerden Manastırlar, Kaleler, Kemer Köprülerde göze çarpar. Sonuç olarak, burada Tabiat Yürüyüşü, foto safari, bisiklet safari, atv, kaya tırmanışı, olta balıkçılığı, kuş gözlemciliği yapılabilmektedir.

Kuzalan Şelale Parkında kamp, bisiklet sporu, yürüyüş, yapmak da mümkündür. Bunun dışında park içerisinde seyir kuleleri da bulunur. Bu kulelere çıkarak parkın tamamını görebilir ve pek çok fotoğraf çekebilirsiniz.

Burada çadır kampı yapmak da mümkündür. Ayrıca Kuzalan Park içerisinde sincap ve tavşan gibi hayvanları doğal alanlarında görmeniz de mümkündür.
kuzalan-selalesi

Eğer orman bisikletiniz varsa burada doğal güzellikler arasında bisiklet sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı İçerisinde kolay, orta ve zor olmak üzere yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Bunlar arasından dilediğinizi seçerek yeşillikler arasında güzel bir doğa yürüyüşü yapmanız mümkündür. Ayrıca, Kuymak Karadeniz bölgesinin meşhur yemeklerinden bir tanesidir. Genellikle kahvaltıda yeniyor olsa da günün dilediğiniz her saatinde bu yiyeceği tüketebilirsiniz. Muhteşem lezzeti ile her şeyden önce beğendiğiniz bir yemek olacaktır.

Kuzalan Şelalesi Nasıl Oluşmuştur?

Kuzalan Şelalesi 4.820 dönüm alan içerisinde bulunmaktadır. Park içerisinde travertenler bulunur. Burası Amerika’da bulunan Yellowstone Ulusal Parkın’dan sonra büyüklük olarak ikinci sıradadır. Bu sebeple de Pamukkale Travertenlerinden farklı bir özelliği vardır.

kuzalan-tabiat-parki

Kuzalan Şelalesi Nerededir, Hangi Bölge ve İldedir?

Kuzalan Şelalesi, Doğu Karadeniz’in oldukça önemli şehirlerinden biri olan Giresun ilinde bulunmaktadır.

Kuzalan Şelalesi Giriş Ücretleri;

Yol kenarına bırakılan araçlar ve tabiat parkına giriş kişi başı 5 TL.

Aracınızı aşağıda yol kenarında bulunan dinlenme yerine de park edip ondan sonra biraz yukarı yürüyerek şelaleye ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla, Yol kenarından resim çekilmek isterseniz içeriye tabiat parkına girmenize gerek kalmaz.

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı Yol Tarifi;

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleeee
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle1