Kelebekler Vadisi – Nerede – Saklı Cennet – Fethiye Ölü Deniz

Nerede?

Kelebekler Vadisi Babadağ eteklerinde bulunuyor. Muğla’nın Fethiye ilçesinde dünyaca ünlü Ölü Deniz beldesinden hareket ederek ulaşılabilen vadi Fethiye’nin Ölü Deniz merkezine karayolu ile yaklaşık 8 km mesafede bulunuyor.

kelebekler-vadisi-mugla

Vadi, Babadağının eteklerinde dik kayalıklar ve denizle ana dünyadan izole olmuş bir konumdadır. Çevre kirliliğinin olumsuz etkilerinden korunan bölge bu özelliğiyle adeta doğal bir park görünümündedir. Bu özellik vadinin kelebek yaşam alanı olarak halen korunmasını sağlamaktadır. Kaplan kelebekleri dünyanın farklı bölgelerinde de görülmelerine karşılık koloniler halinde dolaştıkları tek yer Kelebekler Vadisidir.

Kelebekler Vadisi ziyareti için nelere gereksinim olduğu ve neler yapılması gerektiği hakkında;

Tatil için Muğla’yı ve Ölü Deniz’i tercih ettiyseniz kesinlikle gezmeniz gereken yerler arasında Kelebekler Vadisini de göreceksiniz. Fethiye çevresinin belkide en güzel ve etkileyici noktalarından biri olan Kelebekler Vadisi doğal SİT alanıdır ve vadide hiç bir yapılaşmaya izin edilmemektedir. İnsan elinin değmediği kayalık ve çamlık bir vadiden oluşan Kelebekler Vadisi’nin ismi haliyle vadiyi saran ve muhteşem bir doğa manzarası sunan kelebek sürülerinden gelmektedir.

Nisan aylarında gitmeniz halinde vadiye ulaştığınızda küçük bir tırmanış sonrasında göreceğiniz manzarayı doğal bir görüntü olarak görebilirsiniz fakat biraz dikkatli bakarsanız ya da rastgele bir hareket bulunduğu anda binlerce kelebeğin havaya kalktığını ve gökyüzünü şenlendirdiğini görebilirsiniz. Bu büyüleyici görünüm ve binlerce kelebeğin sessiz ama bir o kadar heyecan uyandırıcı kanat çırpışları içerisinde kaybolabilirsiniz.
Vadide etrafınızda çeşit çeşit kelebekler eşliğinde bir yürüyüşe çıkabilir, sert kayalıklar arasında ve eşsiz doğası içerisinde tırmanış yapabilirsiniz.

Vadide yapacağınız yürüyüşlerde yüksek sesler çıkarmamalısınız, çünkü yüksek sesler kelebeklere zarar verebiliyor.Vadinin içinde yer alan tırmanış parkurlarında zaman geçirmek için profesyonel olmaya gerek yok.İki farklı tırmanış parkuru var. Şelale tırmanışı ile Faralya Köyü tırmanışı mevcut iki seçenek olarak dikkat çekiyor.Tırmanış sonrasında harika bir manzara sizleri bekliyor.

Vadiden Bazı Resimler;

kelebekler-vadisi-fethiye
Kelebekler-Vadisi-Konaklama-Kamp-Cadir-Yerleri-nerededir-nasil-gidilir-gezi-rehberi

Kelebekler Vadisi’nde Neler Yapılır?

Vadinin sahip olduğu yaklaşık 300 metrelik sahil şeridi yüzmek için muhteşem bir suya ve plaja sahiptir. Plaj rahatsız etmeyecek düzeyde taşla kaplı. Denize girip yaklaşık 5 metre açıldıktan sonra deniz tabanı tamamen kum. Ayrıca tropikal bir kıyıya sahip sahilde bulunan şirin cafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Vadide kamp yaparak doğa ile iç içe ve bir yanınızda muhteşem bir deniz diğer yanınızda yüze yakın kelebek türüne ev sahipliği yapan eşsiz bir vadi.Kafanızı dinlemek için de ayrıca harika bir yer. Bölgede alt kısımda görülen su birikintisi şelale değil. Bu bölgeye ulaşmak için dik bir tırmanış yapılması gerekiyor. Tırmanış esnasında önce kayaya tutturulan merdivenlere ve ardından da tırmanma ipi kullanılarak bölgeye ulaşılabiliyor. Sonuçta ulaşılan manzaraysa her şeye değer. Çok sayıda kamp alanının bulunduğu bölgede, verilen hizmet son derece kaliteli. Konaklama çeşidine, süresine ve alınan hizmetlere göre değişen fiyatlar normal bir tatil bedeliyle aynı seviyelerde.

Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti 2020

Eğer tekne turu ile gitmiyorsanız vadinin özel mülk olması nedeniyle vadi içerisinde gezebilmek için ücret talep ediliyor. Kişi başı yaklaşık 6 TL’lik bir giriş ücreti bulunmaktadır.

Vadi yakınlarında

Su Kayağı ve Jetski.

Deniz Paraşütü ve Yamaç Paraşütü Fly Laputa
Deniz Paraşütü ve Yamaç Paraşütü
Spa Merkezleri
Hamamlar ve Türk Hamamları
Deniz Paraşütü ve Yamaç Paraşütü
Dağlar

Kelebekler Vadisi’n de Kamp Alanı Var mı?

Kamp alanında yapılan konaklamalarda sabah 08.00 ila 10.00 arasında açık büfe kahvaltı servisi veriliyor. Akşam yemeği ise 20.00-22.00 arasında alınabilir. Sabah ve akşam sunulan yemekler fiyatlara dahildir. Kamp alanı şartlarına göre son derece kaliteli yemeklerin çıktığı hizmetler, öğle saatlerinde de snack büfe şeklinde sunuluyor.

Çadır sevmeyenler bungalovları tercih edebilir. Çadır sevenler kendi ekipmanlarını götürebilecekleri gibi kamp alanındaki işletmeden de çadır ve gerekli malzemeleri tedarik edebilirler. Vadinin zemininin taşlık olduğu bilinirse tatil için çadırı seçecek olan çadır altı branda ve mat konusunda tedarikli olabilirler. Çadır gölgelik bir alana kurularak stresli dünyadan uzak zaman geçirilebilir ve anı yakalamak kolaylaşabilir. Hazır kurulu hamaklarda hayatın tadını çıkarmaya hazır mısınız?

Vadide üç farklı konaklama şekli bulunmaktadır;

Bunlardan birisi bungalovlar. İki çeşit bungalov bulunuyor. Birisi standart Bungalov ve diğeride Büyük Bungalov. Standart olan 2 kişinin kalabileceği ve içerisinde elektrik prizi ile aydınlatması bulunan, dilerseniz çift kişilik bir yatak veya 2 tek kişilik yatak olan bungalovlar.Büyük bungalov ise yine çift kişilik bir yatak veya 2 tek kişilik yatak bulunuyor ancak alanı daha geniştir.
Toplamda 29 adet bungalov var. Burada Ortak kullanım olarak duş, tuvalet, sıcak su hizmeti veriliyor.

Bir diğer konaklama şeçeneği ise lar.Konaklama yapılan bu çadırlar oldukça konforlular.Burada çift kişilik bir yatak, priz ve aydınlatma mevcut.Ayrıca birde klima bulunuyor.

Üçüncü konaklama seçeneği ise Kamp Çadırı.Ayakta durulabilecek büyüklükte çadırlarda konaklama yapabiliyorsunuz.Diğer iki seçeneğe göre daha düşük bir konfor sunabilir ancak fiyatlarıda daha uygun.

;

2019 itibariyle güncel tutulan fiyat detayları şöyledir.
Ocak ve Şubat aylarında küçük çadır 120tl olarak fiyatlandırılmış. Büyük çadır ise 135tl. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında da bu fiyatlar devam edecek. Kelebekler vadisi kamp sezonu açıldığında ise fiyatlarda biraz yükselme olacak. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında küçük çadır 150tl, büyük çadır 165tl olacak. Bu fiyatlar kişi başıdır. Yani bir çadırda 2 kişi kalırsanız fiyat 2 ile çarpılır. Kış sezonuna giriş olduğunda ise Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ise küçük çadır 135tl, büyük çadır 150tl olarak karşımıza çıkacak. Bu fiyatlar tesisin temin ettiği çadırlardır.

Kendi Çadırınız İle Gelirseniz : Tabi ki kampçılar kendi çadırlarından ayrılmak istemeyecektir. Eğer kendi çadırınız ile gelirseniz küçük çadır fiyatları baz alınarak 30tl indirim uygulanır. Yani Mayıs ayında 120tl olan küçük çadır fiyatı baz alınır ve 30tl indirim uygulanır. Bu da günlük konaklama 90₺ olarak karşımıza çıkmaktadır.

2019

Kelebekler Vadisi Standart Bungalov Ücret : Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kişi başı 150tl olarak belirlenmiş. Kış sezonu ucuz ama vadi bu aylarda da ılımandır. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ise fiyatlar 165tl olarak güncelleniyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ise fiyatlarda ufak artış olacak. 180₺ olarak karşımıza çıkan fiyatlar biraz yüksek gelebilir.
Büyük Bungalov Ücret : Ocak ve Şubat aylarında 180tl, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 195tl, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 225tl, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında ise 195tl olarak fiyatlandırılmıştır.
Fiyatlar kişi başıdır. Fiyatlara açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği dahildir.

13 yaşından gün almamış 0-12 yaş arası çocuklardan kamp ücreti alınmamaktadır. 13 yaşından gün almış ve 15 yaşında olan çocuklara ise %50 indirim uygulanıyor. Tesiste özellikle ailelerin çocuklarını emanet edebileceği Stone House kulüp bulunuyor. Burada çocuklar güvenle oynarken, ailelerde keyiflerine bakabiliyor.

Ücretler çadıra göre değilde kalacak kişi sayısına göre alınıyor.

Bungalov için standart 180 TL ve büyük 225 TL.
Glamping çadır için küçük 325 TL ve büyük glamping 350 TL
Kamp çadırı küçük 150 TL ve büyük kamp çadırı 165 TL
Kendi çadırınız için 120 TL ücret talep ediliyor.

Konaklamalarda 0-12 yaş çocuklardan ücret alınmıyor. Bir diğer güzellikte 12-15 yaş arasında olan çocuklar içinde %50 indirim uygulanması.Tekne turları 2019 yılında tekne türü ve tur özelliklerine göre kişi başı 30 TL ile 50 TL arası değişmektedir.

Vadinin girişi yaklaşık 310 metrelik bir sahil şeridinden oluşuyor. Ulaşım için öncelikle Ölüdeniz’e gitmeniz ve buradan tur tekneleri veya kiralayacağınız özel bir tekneyle vadiye yol almanız gerekiyor. Yaklaşık yarım saatlik bir deniz yolculuğu esnasında Muğla’nın ege kıyıları da size güzel manzaralar sergiliyor. Bu yol ile Kelebekler Vadisi plajına varabiliyorsunuz.
Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile vadiye ulaşabiliyorsunuz.Tekne seferlerinde ücretler gidiş-dönüş olarak alınıyor.Kişi başı 30 TL ücret alınmakta ve seferler yaklaşık 30 dk sürüyor.

Özellikle yaz aylarından son tekne kalkış saati 18.00 olarak belirlenmiştir. Fethiye otogarı üzerinden binilen minibüsler eşliğinde son durakta inerek Ölüdeniz teknelerine binilebilir. Son sefer saatini kaçıranlar özel taksi gibi çalışan teknelerle kesintisiz ulaşım sağlayabilirler. Ulaşımı havayolu ile düşünenler için en yakın havalimanı Dalaman havaalanıdır ve Ölüdeniz’e (teknelere) yaklaşık 60 km uzaklıktadır.Antalya üzerinden gelmeyi düşünürseniz Antalya havalimanı ile 200 km uzaklık bulunuyor.Bu uzaklıklar Ölüdeniz ile arasında olan mesafelerdir. Buradan özel tekneler ile vadiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

67 Yorum

 1. Emre 18.11.2019
 2. nevermercy_ 18.11.2019
 3. Ersanhan 18.11.2019
 4. süleyman sırrı sarioglu 18.11.2019
 5. Mehmet Gündüz 18.11.2019
 6. Nerisatac 18.11.2019
 7. eforrr16 18.11.2019
 8. Murat Turan KAYA 18.11.2019
 9. İzmirlim 18.11.2019
 10. Serkan tamsöker 18.11.2019
 11. Ramazan TUNCER 18.11.2019
 12. muhsin 18.11.2019
 13. Sinan 18.11.2019
 14. Sinan 18.11.2019
 15. murat seker 18.11.2019
 16. Recep 18.11.2019
 17. Hanife Denizci 18.11.2019
 18. Dilek Erdoğan 18.11.2019
 19. Ahmet yiğit 18.11.2019
 20. ernesto 18.11.2019
 21. Kamil Küçükay 18.11.2019
 22. İsmail 18.11.2019
 23. Boşnak 18.11.2019
 24. osman öner 18.11.2019
 25. Hamit 18.11.2019
 26. Gokhan kirci 18.11.2019
 27. İsmail 18.11.2019
 28. Rasim 18.11.2019
 29. Umut irak 18.11.2019
 30. Gökhan 18.11.2019
 31. @gngrağa1 18.11.2019
 32. Oktay 18.11.2019
 33. Yusuf yavuz 18.11.2019
 34. Ayhan 18.11.2019
 35. Bayram 18.11.2019
 36. Yılmaz 18.11.2019
 37. @Hzlvefk20982031 18.11.2019
 38. Admin 21.11.2019
 39. adem 28.11.2019
 40. Serhat Akbulut 17.12.2019
 41. STAG STAG 17.12.2019
 42. Ecrin ceren 25.12.2019
 43. Admin 25.12.2019
 44. Ferhat Irn 06.01.2020
 45. Ares 12.01.2020
 46. Mehmet ırmak 16.01.2020
 47. Umut 16.01.2020
 48. Salih 17.01.2020
 49. Tarık 19.01.2020
 50. Halil 23.01.2020
 51. Timuchin 24.01.2020
 52. Zekai 24.01.2020
 53. Yunus 25.01.2020
 54. pelin 29.01.2020
 55. Gokhan ersoy 30.01.2020
 56. Yener Kürkçü 20.06.2020
 57. Mert 29.06.2020
 58. Selçuk Yürükoğlu 29.06.2020
 59. Mustafa mengilliboğa 30.06.2020
 60. CALLTOVICTORY 03.07.2020
 61. Sibel akduman 03.07.2020
 62. Hanife Denizci 09.07.2020
 63. Şükrü Karagöz 10.08.2020
 64. hasan balta 13.08.2020
 65. Emre Özkara 16.09.2020
 66. Ahmet 17.09.2020
 67. Hikmet engin 17.09.2020

Yorum Ekle