Kelebekler Vadisi – Nerede – Saklı Cennet – Fethiye Ölü Deniz

Kelebekler Vadisi Nerede?

Kelebekler Vadisi Babadağ eteklerinde bulunuyor. Muğla’nın Fethiye ilçesinde dünyaca ünlü Ölü Deniz beldesinden hareket ederek ulaşılabilen vadi Fethiye’nin Ölü Deniz merkezine karayolu ile yaklaşık 8 km mesafede bulunuyor.

kelebekler-vadisi-mugla

Vadi, Babadağının eteklerinde dik kayalıklar ve denizle ana dünyadan izole olmuş bir konumdadır. Çevre kirliliğinin olumsuz etkilerinden korunan bölge bu özelliğiyle adeta doğal bir park görünümündedir. Bu özellik vadinin kelebek yaşam alanı olarak halen korunmasını sağlamaktadır. Kaplan kelebekleri dünyanın farklı bölgelerinde de görülmelerine karşılık koloniler halinde dolaştıkları tek yer Kelebekler Vadisidir.

Kelebekler Vadisi ziyareti için nelere gereksinim olduğu ve neler yapılması gerektiği hakkında;

Tatil için Muğla’yı ve Ölü Deniz’i tercih ettiyseniz kesinlikle gezmeniz gereken yerler arasında Kelebekler Vadisini de göreceksiniz. Fethiye çevresinin belkide en güzel ve etkileyici noktalarından biri olan Kelebekler Vadisi doğal SİT alanıdır ve vadide hiç bir yapılaşmaya izin edilmemektedir. İnsan elinin değmediği kayalık ve çamlık bir vadiden oluşan Kelebekler Vadisi’nin ismi haliyle vadiyi saran ve muhteşem bir doğa manzarası sunan kelebek sürülerinden gelmektedir.

Nisan aylarında gitmeniz halinde vadiye ulaştığınızda küçük bir tırmanış sonrasında göreceğiniz manzarayı doğal bir görüntü olarak görebilirsiniz fakat biraz dikkatli bakarsanız ya da rastgele bir hareket bulunduğu anda binlerce kelebeğin havaya kalktığını ve gökyüzünü şenlendirdiğini görebilirsiniz. Bu büyüleyici görünüm ve binlerce kelebeğin sessiz ama bir o kadar heyecan uyandırıcı kanat çırpışları içerisinde kaybolabilirsiniz.
Vadide etrafınızda çeşit çeşit kelebekler eşliğinde bir yürüyüşe çıkabilir, sert kayalıklar arasında ve eşsiz doğası içerisinde tırmanış yapabilirsiniz.

Vadide yapacağınız yürüyüşlerde yüksek sesler çıkarmamalısınız, çünkü yüksek sesler kelebeklere zarar verebiliyor.Vadinin içinde yer alan tırmanış parkurlarında zaman geçirmek için profesyonel olmaya gerek yok.İki farklı tırmanış parkuru var. Şelale tırmanışı ile Faralya Köyü tırmanışı mevcut iki seçenek olarak dikkat çekiyor.Tırmanış sonrasında harika bir manzara sizleri bekliyor.

Vadiden Bazı Resimler;

kelebekler-vadisi-fethiye
Kelebekler-Vadisi-Konaklama-Kamp-Cadir-Yerleri-nerededir-nasil-gidilir-gezi-rehberi

Kelebekler Vadisi’nde Neler Yapılır?

Vadinin sahip olduğu yaklaşık 300 metrelik sahil şeridi yüzmek için muhteşem bir suya ve plaja sahiptir. Plaj rahatsız etmeyecek düzeyde taşla kaplı. Denize girip yaklaşık 5 metre açıldıktan sonra deniz tabanı tamamen kum. Ayrıca tropikal bir kıyıya sahip sahilde bulunan şirin cafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Vadide kamp yaparak doğa ile iç içe ve bir yanınızda muhteşem bir deniz diğer yanınızda yüze yakın kelebek türüne ev sahipliği yapan eşsiz bir vadi.Kafanızı dinlemek için de ayrıca harika bir yer. Bölgede alt kısımda görülen su birikintisi şelale değil. Bu bölgeye ulaşmak için dik bir tırmanış yapılması gerekiyor. Tırmanış esnasında önce kayaya tutturulan merdivenlere ve ardından da tırmanma ipi kullanılarak bölgeye ulaşılabiliyor. Sonuçta ulaşılan manzaraysa her şeye değer. Çok sayıda kamp alanının bulunduğu bölgede, verilen hizmet son derece kaliteli. Konaklama çeşidine, süresine ve alınan hizmetlere göre değişen fiyatlar normal bir tatil bedeliyle aynı seviyelerde.

Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti 2020

Eğer tekne turu ile gitmiyorsanız vadinin özel mülk olması nedeniyle vadi içerisinde gezebilmek için ücret talep ediliyor. Kişi başı yaklaşık 6 TL’lik bir giriş ücreti bulunmaktadır.

Vadi yakınlarında gezilecek yerler‎

Su Kayağı ve Jetski. Escape Yamaç Paraşütü
Deniz Paraşütü ve Yamaç Paraşütü Sky Sports Yamaç Paraşütü
Deniz Paraşütü ve Yamaç Paraşütü Fly Laputa
Deniz Paraşütü ve Yamaç Paraşütü
Spa Merkezleri
Hamamlar ve Türk Hamamları
Deniz Paraşütü ve Yamaç Paraşütü
Dağlar

Kelebekler Vadisi’n de Kamp Alanı Var mı?

Kamp alanında yapılan konaklamalarda sabah 08.00 ila 10.00 arasında açık büfe kahvaltı servisi veriliyor. Akşam yemeği ise 20.00-22.00 arasında alınabilir. Sabah ve akşam sunulan yemekler fiyatlara dahildir. Kamp alanı şartlarına göre son derece kaliteli yemeklerin çıktığı hizmetler, öğle saatlerinde de snack büfe şeklinde sunuluyor.

Çadır sevmeyenler bungalovları tercih edebilir. Çadır sevenler kendi ekipmanlarını götürebilecekleri gibi kamp alanındaki işletmeden de çadır ve gerekli malzemeleri tedarik edebilirler. Vadinin zemininin taşlık olduğu bilinirse tatil için çadırı seçecek olan çadır altı branda ve mat konusunda tedarikli olabilirler. Çadır gölgelik bir alana kurularak stresli dünyadan uzak zaman geçirilebilir ve anı yakalamak kolaylaşabilir. Hazır kurulu hamaklarda hayatın tadını çıkarmaya hazır mısınız?

Vadide üç farklı konaklama şekli bulunmaktadır;

Bunlardan birisi bungalovlar. İki çeşit bungalov bulunuyor. Birisi standart Bungalov ve diğeride Büyük Bungalov. Standart olan 2 kişinin kalabileceği ve içerisinde elektrik prizi ile aydınlatması bulunan, dilerseniz çift kişilik bir yatak veya 2 tek kişilik yatak olan bungalovlar.Büyük bungalov ise yine çift kişilik bir yatak veya 2 tek kişilik yatak bulunuyor ancak alanı daha geniştir.
Toplamda 29 adet bungalov var. Burada Ortak kullanım olarak duş, tuvalet, sıcak su hizmeti veriliyor.

Bir diğer konaklama şeçeneği ise Glamping Çadırlar.Konaklama yapılan bu çadırlar oldukça konforlular.Burada çift kişilik bir yatak, priz ve aydınlatma mevcut.Ayrıca birde klima bulunuyor.

Üçüncü konaklama seçeneği ise Kamp Çadırı.Ayakta durulabilecek büyüklükte çadırlarda konaklama yapabiliyorsunuz.Diğer iki seçeneğe göre daha düşük bir konfor sunabilir ancak fiyatlarıda daha uygun.

Kelebekler Vadisi Çadır Kamp Fiyatları;

2019 itibariyle güncel tutulan fiyat detayları şöyledir.
Ocak ve Şubat aylarında küçük çadır 120tl olarak fiyatlandırılmış. Büyük çadır ise 135tl. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında da bu fiyatlar devam edecek. Kelebekler vadisi kamp sezonu açıldığında ise fiyatlarda biraz yükselme olacak. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında küçük çadır 150tl, büyük çadır 165tl olacak. Bu fiyatlar kişi başıdır. Yani bir çadırda 2 kişi kalırsanız fiyat 2 ile çarpılır. Kış sezonuna giriş olduğunda ise Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ise küçük çadır 135tl, büyük çadır 150tl olarak karşımıza çıkacak. Bu fiyatlar tesisin temin ettiği çadırlardır.

Kendi Çadırınız İle Gelirseniz : Tabi ki kampçılar kendi çadırlarından ayrılmak istemeyecektir. Eğer kendi çadırınız ile gelirseniz küçük çadır fiyatları baz alınarak 30tl indirim uygulanır. Yani Mayıs ayında 120tl olan küçük çadır fiyatı baz alınır ve 30tl indirim uygulanır. Bu da günlük konaklama 90₺ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kelebekler Vadisi Bungalov Fiyatları 2019

Kelebekler Vadisi Standart Bungalov Ücret : Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kişi başı 150tl olarak belirlenmiş. Kış sezonu ucuz ama vadi bu aylarda da ılımandır. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ise fiyatlar 165tl olarak güncelleniyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ise fiyatlarda ufak artış olacak. 180₺ olarak karşımıza çıkan fiyatlar biraz yüksek gelebilir.
Büyük Bungalov Ücret : Ocak ve Şubat aylarında 180tl, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 195tl, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 225tl, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında ise 195tl olarak fiyatlandırılmıştır.
Fiyatlar kişi başıdır. Fiyatlara açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği dahildir.

13 yaşından gün almamış 0-12 yaş arası çocuklardan kamp ücreti alınmamaktadır. 13 yaşından gün almış ve 15 yaşında olan çocuklara ise %50 indirim uygulanıyor. Tesiste özellikle ailelerin çocuklarını emanet edebileceği Stone House kulüp bulunuyor. Burada çocuklar güvenle oynarken, ailelerde keyiflerine bakabiliyor.

Ücretler çadıra göre değilde kalacak kişi sayısına göre alınıyor.

Konaklama ve Kamp Fiyatları

Bungalov için standart 180 TL ve büyük 225 TL.
Glamping çadır için küçük 325 TL ve büyük glamping 350 TL
Kamp çadırı küçük 150 TL ve büyük kamp çadırı 165 TL
Kendi çadırınız için 120 TL ücret talep ediliyor.

Konaklamalarda 0-12 yaş çocuklardan ücret alınmıyor. Bir diğer güzellikte 12-15 yaş arasında olan çocuklar içinde %50 indirim uygulanması.Tekne turları 2019 yılında tekne türü ve tur özelliklerine göre kişi başı 30 TL ile 50 TL arası değişmektedir.

Kelebekler Vadisi Konumu

Kelebekler Vadisi’ne Ulaşım

Vadinin girişi yaklaşık 310 metrelik bir sahil şeridinden oluşuyor. Ulaşım için öncelikle Ölüdeniz’e gitmeniz ve buradan tur tekneleri veya kiralayacağınız özel bir tekneyle vadiye yol almanız gerekiyor. Yaklaşık yarım saatlik bir deniz yolculuğu esnasında Muğla’nın ege kıyıları da size güzel manzaralar sergiliyor. Bu yol ile Kelebekler Vadisi plajına varabiliyorsunuz.
Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile vadiye ulaşabiliyorsunuz.Tekne seferlerinde ücretler gidiş-dönüş olarak alınıyor.Kişi başı 30 TL ücret alınmakta ve seferler yaklaşık 30 dk sürüyor.

Özellikle yaz aylarından son tekne kalkış saati 18.00 olarak belirlenmiştir. Fethiye otogarı üzerinden binilen minibüsler eşliğinde son durakta inerek Ölüdeniz teknelerine binilebilir. Son sefer saatini kaçıranlar özel taksi gibi çalışan teknelerle kesintisiz ulaşım sağlayabilirler. Ulaşımı havayolu ile düşünenler için en yakın havalimanı Dalaman havaalanıdır ve Ölüdeniz’e (teknelere) yaklaşık 60 km uzaklıktadır.Antalya üzerinden gelmeyi düşünürseniz Antalya havalimanı ile 200 km uzaklık bulunuyor.Bu uzaklıklar Ölüdeniz ile arasında olan mesafelerdir. Buradan özel tekneler ile vadiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

67 thoughts on “Kelebekler Vadisi – Nerede – Saklı Cennet – Fethiye Ölü Deniz”

 1. Harika bir yer karayoluyla ulasim olmamasi bakirligini koruyor.
  KaranEmre_10
  Emre

 2. keşke cennet ülkemizin böyle bir yeri olduğu tvdeki tatil kanallarında da yayınlansa,ulaşımsız ve reklamsız böyle bir alanın olması cok üzücü

 3. Ersanhandan sevgiler , Buraya çok defa gitmiş biri olarak söylüyorum mukemmel

 4. Türkiyemizin güzel yerlerinden biri…güzelliklerin kıymetini bilmiyoruz

 5. yaklaşık sekiz sene önce gitmiştim, muhteşem bir deniz ve doğa sizleri bekliyor.

 6. dostum sabah sabah hayallere soktun bizi ya o kadar güzel yerler ki insan bir başka oluyor buralarda huzur kaplıyor içini

 7. Buraya bir kere gittim tam anlamıyla mükemmel bir yer herkesin bir kez dahi olsa görmesi gereken bir yer inş bir daha gitmek Nasip olur

 8. 2015 yılında gittim inanılmaz guzel yerler.çok ciddi bir şekilde korunmasi ve gelecek nesillere bu güzelliğin aktarılması lazım.

 9. Gercekten gezilip görülmesi gereken biyer yolunuz duserse mutlaka uğramalısınız.

 10. Henüz böyle muhteşem bir yeri ziyaret etmemiş olmanın üzüntüsünü ve pişmanlığını yaşıyorum ilk fırsatta ziyaret edicem
  Sinan (@Sinanwestan)

 11. Henüz böyle muhteşem bir yeri ziyaret etmemiş olmanın üzüntüsünü yaşıyorum. En kısa zamanda gidicem
  Sinan

 12. Türkiye nin cennet köşelerinden Fethiye;doğası, denizi, havası muhteşem ötesi..

 13. Yazık üzülüyorum, buranında imara açılması söz konusu olunca.

 14. Bu yazıdan çok güzel bir yer olduğu anlaşılıyor. En kısa sürede gitmeye çalışacağım.

 15. Gunaydin cok guzel yerler yurdumuzun her yeri cok guzel emeginize saglik

 16. Ölüdenize gittim çok muazzam bi yer inşallah gene gidicem kelebekler vadisine gitmemek olmaz

 17. Gidip gördüm gercekten mükemmel bi yer ve manzarası var herkese tavsiye ederim.

 18. Hep gitmek isteyipte bir türlü gidemediğim saklı cennet, inşallah bu yaz gitmek nasip olur.

 19. Önce Ölüdeniz’e in…
  Sonra vadi manzarası için yukarı çık….
  Ama hiç isyan etme…Bu eziyete değecek bir gün batımı manzarası seni bekliyor…Ve orada gençlerin drone ile yaptığı ve fiyatı da makyajlı olan Kelebekler Vadisi ile bütünleşen çekimi kesinlikle yaptır..

 20. Olu denize çok gittim.ama burayi hic bilmiyordum guzel bilgileriniz icin tesekkur ediyoruz,boyle gizli sakli cennet harikasi yerllere bayiliyorum seneye insallah gideriz muaazam.bir manzara gorulmeye deger bence,sayenizde daha bir cok gorulmeye deger yerler ogrenecegime inaniyorum kolay gelsin

 21. Muhteşem bir yer , cep telefonsuz bir tatil ne iyi olur burada. Uzun süredir gitmeyi istiyorum , bakalim kısmet ne zamana.

 22. Mutlaka gidilip gezilmesi gereken harika yerlerden biri…doga manzara guzellik sizi sizden aliyor..

 23. Kelebekler vadisi müthiş bir yer gezilecek görülecek yerlerin en başında olması gerekenlerden birisi buranın yamaçlarında bir resim çekilmiştim anlatılmaz gidip görmelisiniz eminim sizde aşık olacaksınız buraya….

 24. Fethiyeye 2 sefer gitmeme rağmen bir türlü kısmet olmadı gidemedik ama şimdi okudum inceledim ilk gideceğim yerlerin başında cennet gibi

 25. Mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Müthiş manzara deniz ve doğa ile iç içe harika bir yer.Kesinlikle bir daha gidicem.

 26. Okurken bile büyülendim harika bir yer imiş tabi oraya gidip tatil yapmak bambaşka olurdu.

 27. Üniversite yıllarında arkadaşlarla kamp yapmak için mükemmel bir yer bu keyif yaşanmalı…

 28. Araştırma yaparken gördüm ki; hem bungalov, hem yapaç paraşütü, hem tırmanma ve daha birçok güzelliği (kelebekler, eşsiz manzara) yaşayabileceğimiz bir alanı keşfettik. En kısa zamanda görüp, kendi düşüncelerimi de burada paylaşacağım.

 29. Geçtiğimiz yaz oradaydık. Herkese tavsiye ederim gerçekten güzel biyer. Gece eğlenceSi gündüz denizi süper. Akşamları balık pazarında balığınızı alıp ordaki restoranlara verip cüzi bir pişirme parasıyla pişirtip orda yiyebilirsiniz.

 30. Şu görüntünün dünya da eşi benzeri yok, yokuşlarını çıkması yorucu ama aşağı bakması bir o kadar keyif ve huzur verici , cennet vatanımızın en güzel noktalarından birisi. Yolunuz Fethiyeye düşerse mutlaka gidin görün .. Harcadığınız vakte değecek, şu pandemi sürecinde düşünüyorum da neler yapabiliyormuşuz ne kadar imkanımız varmış güzelliğimiz varmış. Bunlar da geçecek bu güzelliklere tekrar kavuşcaz.

 31. Geçen yaz ölüdeniz’den kalkan turlar ile gitmiştik. Kara yolu ile gitmektense turlar ile bütün koyları gezmenizi tavsiye ederim. Ama gece kalmak isterseniz kara yolu ile gidebilirsiniz. Ve deniz ayakkabısı mutlaka götürün yanınızda.

 32. Kelebekler.vadisi herkezin dilinde bir tatil yeri en.kisa zamanda seyahat edecegim ilk yer

 33. Hayatım boyunca hep çadır kamplarına iştirak etmiş biri olsamda, hiç deniz kenarı yakınında böyle bir kamp yapma imkanım olmamıştı.. Virüs bittikten sonra ailemi alıp kaçamak yapacağım yerler listesine eklendi.

 34. Görmeyi arzu ettiğim yerlerden biri, tek düşüncem tırmanma olayı malum yaş gidince insan zorlanıyor. O yüzden zamanı iyi değerlendirmeli, asla ertelememeliyiz. Gezip görün görebildiğinizce henüz zaman varken.

 35. Fethiyeyi çok güzel tanıtmışsınız.Bende ailemle beraber en kısa zamanda gitmek istediğim yerlerden biri burası.

 36. Her cümleden sonra buraya gidesim daha da arttı, çok güzel bilgiler veriyorsunuz teşekkürler

 37. Site çok güzel olmuş
  Güzel ülkemizin muhteşem güzelliklerini göz önüne seriyor ben bu siteyi Ziyaret etmeden önce böyle bir çok yerden haberim olmayacakti umarım buraları gezip görmek nasip olur ailemle birlikte inşallah.bu siteye emeği geçen herkese tekrar teşekkürler kolay gelsin başarılar dilerim

 38. Henüz gidemedim ama her fırsatta bakmakla yetiniyorum şimdilik bekle bizi kelebekler vadisi sonunda geliyorum

Leave a Comment