GezBenimle:

Otağtepe Fatih Korusu Nerede, Nasıl Gidilir, Köprü ve Boğaz Manzarası

otagtepe-fatih-korusu-istanbulda-gezilecek-yerler

Otağtepe Fatih Korusu Nerede?

Fatih Otağtepe Korusu, İstanbul’un doğası en güzel ilçelerinden biri olan Beykoz’da Kavacık ilçesinde bulunmaktadır. İkinci köprünün hemen sağında yer alan ve Fatih Korusu olarak da bilinen bu park, şehrin göbeğinde doğallığını koruyabilmiş nadir yerlerdendir.

Otağtepe Korusu Tarihi ve Hikâyesi

Hz. Osman döneminden, Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar bütün İstanbul muhabereleri Otağtepe yapılmıştır. Fatih Sultan’ın İstanbul’u fethi için ilk hazırlıklarını yapmak üzere çadırını kurduğu yerdir. İlk Otağ-ı Hümayunun burada kurulduğu bilinmektedir. FatihSultan Mehmet’in, Bizans imparatorluğuna Karadeniz’den yarım gelmesini engellemek için Rumeli Hisarı’nın planlarını ve çalışmalarını burada yaptığı bilinmektedir. 655 yılından 1453 yılına kadar çetin mücadelelere ev sahipliği yapmış Otağtepe Korusu, 31 Mayıs 2010 tarihinde Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Kültür Merkezi adıyla açılmıştır. Fatih Korusu İstanbul Gezilecek Yerler listenizde mutlaka bulunmalı.

İstanbul’un En güzel Manzarası

Otağtepe Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Otağtepe parkına girişi ücretsizdir. Buraya girişte sadece otopark ücreti ödemelisiniz. Bunun dışında her gün 09.00 – 19.30 saatleri arasında bu parkı ziyaret edebilirsiniz.

Otağtepe Fatih Korusu İzlenimler – Gezi Rehberi ;

Fsm köprüsünün yamacında olan fatih korusu, 1. ve 2. Köprüyü görebilen manzarasıyla, İstanbullular için hayatın stresinden güzel bir kaçış noktası görevini üstleniyor. içerisindeki yapay gölet ve kaplumbağaları da güzel düşünülmüş. İnternette köprü manzarası olarak aratma yaptığınızda bu bölgeden çekilmiş çokça fotoğraf görebilirsiniz. Özellikle aşağıya doğru inen merdivenlerinden köprüye bakış yapan fotoğraflar, oldukça güzel bir poz imkanı sunuyor. Koru içerisindeki banklar gezi yaparken durak noktaları oluşturuyor. Fakat güzel havalarda kalabalıktan ötürü bu bankların yetersiz kaldığını da belirtmemiz gerekir. İstanbul boğazına farklı bir perspektiften bakmak isteyenlere önereceğimiz bu koru içerisinde kafe tarzında bir yer bulunmuyor. Bunun için koru çıkışındaki mekanları değerlendirmek zorundasınız. Bu kafeleri rastgele seçmemenizi, gitmeden önce internetten arastırma yapmış olmanızı öneriyoruz. Çünkü bazı kafelerin aldığı ücretler hizmetin karşılığını vermekten çok uzak.

Otağtepe Fatih Korusu Nasıl gidilir?

Fatih Korusu diğer adıyla Otağtepe Parkı istanbul’un Anadolu Yakasında Kavacık semtindedir.
Buraya Ulaşabilmek için;
Kadıköy’den 14M, Üsküdar’dan 15M numaralı İETT otobüs hattı ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.
Beykoz sarı minübüsleri ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.
Cevizlibağ’dan kalkan 500T numaralı otobüs hattına binip Fatih Sultan Mehmet köprüden sonraki ilk durak olan Kavacık’ta inip buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.
Buraya özel aracınızla ulaşmak için köprüyü geçtikten sonra ilk çıkış olan Kavacık çıkışından çıkıp ilk sağ ve üçüncü sola dönerek ulaşabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle1

Exit mobile version