Palandöken Dağı Kayak Merkezi Nerededir – Nasıl Gidilir – Kış Turizmi

palandoken-dagi

Palandöken Dağı Nerededir – Nasıl Gidilir?

Erzurum il merkezine 5 km uzaklığı olan Palandöken’e otobüs ya da taksi ile ulaşım yapabilirsiniz. Gün boyu otobüsler belirli saatlerde hizmet veriyor. Özel aracınızla şehir merkezinden tabelaları takip ederek Palandöken’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Erzurum Havalimanı’ndan Palandöken’e ulaşım kara yoluyla 30 dakika gibi bir sürede sağlanabilir.

Palandöken Dağı Kayak Merkezi Türkiyenin en profesyonel ve uzun pistleri olan kayak merkezidir.

Dünyanın en uzun ve dik kayak pistlerine, tek başına 12 km’lik güney pist uzunluğu, başlangıç ile varış arası yükseklik 1000 metre , uluslararası kayak federasyonundan tescilli 2 piste sahiptir. Aynı anda 12 bin kişinin kayak yapması 3176 metre yükseklik, gece kayağı, suni kar, toz kar özellikleri. Kent merkezine 5 dakika gibi tek uzaklık ile dip dibe olması. Bu özelliklerin birçoğu ile rakipsiz olduğunda gerçektir. Sarıkamışa 150 km mesafesi var. İki tarafı da aynı an da görüp tadını çıkarabilirsiniz.

Palandöken Dağı Kayak Merkezi Fotoğraf;

palandoken

Palandöken Dağı Kayak Merkezi 1993 senesinin ardından kış turizm merkezlerinden biri olmuştur. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na 2011 senesinde ev sahipliği yapmış Erzurum Palandöken Kayak Merkezi kalitesini de kanıtlamıştır.
Palandöken dağları 3185 m zirveye sahiptir. Yılın neredeyse ortalama 150 günü karla kaplı olan Palandöken’de kayak yapmak için ideal devre ise Aralık-Mayıs arasıdır. Palandöken’in en yüksek noktalarından Ejder Tepesi’ne ulaşım ise 1 gondol, 1 teleski, 2 baby lift ve 10 telesiyej ile sağlanıyor. Muhtelif zorluk kategorilerinde pistlerin yanında 4 doğal pist mevcuttur.
Palandöken Dağı Kayak Merkezi’nde çeşitli aktiviteler de bulunuyor. Bunlar arasında dağcılık, snowtube, yamaç paraşütü ve paintball sayılabilir. Mevsim müddetinde kayakçıların toz kar üstünde kayak yapmanın tadını alacağı kalifiyeli kara sahiptir.

Kar’ın olmadığı bir dönemde gidilirse Erzurum ovasını yukarıdan seyretmek için ideal bir yer. Palandöken Dağı’na Aracınızla veyahut teleferik ile de çıkabilirsiniz. Gittiğinizde kapalı ise çevrede muhtelif meşrubat standlarını görebilirsiniz. Bu dağ her durumda kışın çok daha güzeldir. Aynı zamanda çevresindeki harikulade dağları seyretmek için de ideal bir yer.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi Cıbıl Tepe Kayak Haritası;

palandoken-dagi-kayak-merkezi-haritasi

Palandöken Dağı Kayak Merkezi Otel Tavsiyesi

Kaliteli hizmetinin yanı sıra otelin pistlere olan yakınlığı Dedeman Palandöken Otelin konaklamada en çok tercih edilen oteller arasında olmasını sağlıyor. Erzurum Dedeman Palandöken Otel gecelik kişi başı ücreti kimi zamanlarda 200-250 TL’dir. Otelde konaklanılan süre boyunca Palandöken’de çeşitli aktivitelerden yararlanma olanağı bulunuyor.

Palandöken Dağı Kayak Merkezi Yol Haritası?

Erzurum da bulunan Palandöken Dağına Navigasyon ile ulaşmak isterseniz aşağıdaki yol haritasını deneyebilirsiniz.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle