GezBenimle:

Rahmi Koç Müzesi – Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Hangi Yakada

Rahmi-koc-muzesi-nerede-nasil-gidilir

Rahmi-koc-muzesi-nerede-nasil-gidilir

Rahmi Koç Müzesi Nerede – Hangi Yakada?

Rahmi Koç Müzesi, İstanbul’un Avrupa Yakasında Haliç’in kuzeyindeki Hasköy semtinde yer almaktadır. 1994 yılında ziyarete açılmış olup, yaklaşık 27 bin metrekarelik bir alana yayılmıştır.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti


2020 itibariyle Güncel Müze Giriş Ücretleri 

Müze:

Öğrenci: 9 tl.

Yetişkin: 21 tl.

Yetişkin Grup: 15 tl.

Denizaltı:

Öğrenci: 7 tl.

Yetişkin: 10 tl.

Tekne Turları:
Hava koşullarına bağlı olarak yapılmaktadır.

Ücretler 10 TL
Öğrenci 7 TL

Müzekart sahiplerine bilet fiyatı üzerinden %10 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca Engelli kimlik kartı yanında bulunan engellilere ve Öğretmenlere ücretsiz giriş imkanı sunulmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi İzlenimler – Gezi Tavsiyeleri

Teknolojiye, yeniliğe, gelişmeye merakı olan herkesin İstanbul gezisi esnasında mutlaka gidip görmesi gereken bir yer. İçeride nadide parçaların ve sergilendiği ortamın güzelliğinin yanı sıra, Sanayi devrimini kaçırdığımız 1800’lü yıllar ve sonrasına ait bir çok eser bulunmaktadır. Teknoloji, araç, uçak raylı sistemler ve denizciliğin nereden nereye geldiğini anlamanın gerektirdiği, kısaca sanayi devrimini tüm çıplaklığı ile görebileceğiniz çok geniş ve kapsamlı bir müze. Tam anlamıyla gezebilmek için rahat bir gününüzü harcamanız gerekebilir.

Müze içerisinde antika arabalar, uçaklar, trenler, gemiler, oyuncaklar, fenerbahçe vapuru, denizaltı ve günümüz teknolojisini anlatan bölümlerle birlikte ilginizi çekebilecek bir çok alan var. Çok değerli parçaların olduğu müze de gezerken kendinizi adeta zaman tünelinde hissettiren bir mekanda geziyor izlenimine kapılacaksınız. İstanbul da gezip görebileceğiniz en güzel müzelerden biri. Koç ailesini ülkemize böyle bir müze kazandırdığı için gerçekten tebrik etmek gerekir.

Müze gezinizi bitirdiğinizde “Keşke daha önce gitseydim” diyebileceğiniz, yılların birikimi yapılarak emek verilmiş müzede bölümleri mutlaka gezin, eğlenceli matematik bölümüne uğrayın ve oraya da zaman ayırın. Güzel ve eğlenceli zeka oyunları konulmuş. Çocuğunuzla gitmişseniz mutlaka eğlenceli matematik bölümüne de çıkın. Ayrıca Denizaltı için erken gidin, çünkü bilet kalmıyor. Haliç tekne gezisi yapılmasına gerek yok ama istanbul’u tanımıyorsanız, feribot gezisine hiç katılmadıysanız o zaman yapılabilir.
Müzeye ek olarak denizaltı turu, tarihi tren turu, yazları yapılan tekne turu gibi ekstra etkinliklere katılmanızı öneririm. Müze içerisinde ücretsiz otopark bulunmaktadır.

Ayrıca müze dışında bulunan denizaltını gezmek için ekstra ücret ödeyerek bilet alınması gerekiyor. Bunlara ek olarak Haliç’te 40 dakikalık tekne turu satın alabilirsiniz. İstanbul gezilecek yerler başlıklı yazımızda istanbul da gidip görülmesi gereken diğer gezi yerlerini de inceleyebilirsiniz. Rahmi Koç müzesinde fazla vakit harcamaz iseniz haliç köprüsünün sağ tarafında Miniatürk ve Miniatürk’ün karşısında bulunan Pierre Loti Tepesi gezisini de listenize ekleyebilir böylece oraları da gezebilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi Aktiviteler

Müze üç ana bölümden oluşmaktadır.
Mustafa V. Koç Binası / Tarihi Lengerhane Binası, Tarihi Hasköy Tersanesi ve Açık Hava Sergileme Alanı. Müze koleksiyonunda en temel başlıkları ile iletişim ve ulaşım altında yer alan endüstriyel mirasın en geniş yelpazede örnekleri yer almaktadır.

Müzede yapılabilen Diğer Aktiviteler;

Denizaltı Turu
Gerçek bir denizaltını keşfedin
Doğum Günü Kutlamaları
Unutulmayacak yeni yaş kutlamaları
Fenerbahçe Vapuru
Gemi müzesi
Fotoğraf Çekimleri
Özel anılar yaratın
Nostaljik Tren Turu
Haliç boyunca gezi
Tekne ile Haliç Turları
Altın Boynuz Keşfi
Atlı Karınca ve Oyun Alanı
Küçük ziyaretçilere sosyal bir alan

Rahmi Koç Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Şişhane-Alibeyköy minibüslerini kullanarak müzeye ulaşabileceğiniz gibi 47E, 47Ç ve 47 nolu otobüsleri kullanarak da müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eminönü Turyel iskelesinin hemen önünden hareket eden 47E, 47Ç ve 47 nolu otobüslerden birine binin ve ”Kırmızı Minare” durağında inin. Bu duraktan müzeye kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Müzeye aracınızla gidiyorsanız ; Haliç köprüsüne girmeden önceki çıkıştan çıkın. Haliç kıyısına inin ve Rahmi Koç Müzesi tabelalarını takip ederek müzeye ulaşabilirsiniz. Müzenin tersane bölümünde ücretsiz otoparkı da bulabilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Müze Salı-Pazar günleri arasında aşağıdaki saatlerde açıktır:

Salı – Pazar Günleri
09:30 – 17:00 (1 Ekim – 31 Mart), 09:30-19:00 (1 Nisan – 30 Eylül) (Müze Pazartesi günleri kapalıdır.)

Bayram Günleri
Dini Bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleri müze kapalıdır.

Özel Günler
Dini Bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleri müze kapalıdır.

Müzeye Gidiş İçin Haritalı Yol Tarifi

Exit mobile version