Salda Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Türkiye’nin Maldivleri

salda-golu-burdur

Salda Gölü Nerededir?

Burdur ilinin Yeşilova ilçesi sınırları içerisindedir. Gölün Yeşilova’ya uzaklığı 5 km, Burdur’a uzaklığı 60 km, Denizli’ye uzaklığı 100 km ve Antalya’ya uzaklığı ise 160 km’dir.

Salda Gölü Özellikleri – Gölün Derinliği – Gezi Rehberi – İzlenimler

Yeşilin en mükemmeli , en temiz suyun, tertemiz dağ havasının olduğu Burdur da ki yeryüzü cenneti olarak adlandırılan göl aynı zamanda 184 metreye varan derinliği ile ülkemizin en derin 2. gölü olma özelliği taşımaktadır. Dünyanın en temiz 5.gölü olarak gösterilen Salda Gölü bembeyaz kumları ve çam ağaçları ile süsle çevresiyle keşfedilmeyi bekleyen ülkemizin nadide güzelliklerindendir.

saldivler-salda-golu-burdur

Gerek gölünün rengi gerekse de manzarası muazzamlığıyla muhteşem bir yere tanık olacaksınız. Burada Kalabileceğiniz bungalov konteyner evler ve kiralık çadırlar var. Bungalov evlerin geceliği 150 tl. dir. İçinde duşu ve lavabosu da bulunuyor. Konteyner ev ve kiralık çadırlar ise 100 tl. dir. İsterseniz konteyner de kiralayabilirsiniz. Ancak bunların içerisinde duş ve lavabo yok. Adım başı her yerde duş ve lavabolar bulunuyor. Sonbahar mevsiminde tedarikli gitmek gerekiyor çünkü geceleri inanılmaz soğuk oluyor.

havadan-saldagolu-gorunumu

Göl, nihai senelerde bakir doğası, turkuaz mavisi berrak suyu, tertemiz havası ile görenleri kendine hayran bırakan beyaz plajı ve temiz suyu hasebiyle “Türkiye’nin Maldivleri” olarak tanınmış olup yaz sezonunda turistler için de gözde bir yer haline gelmiştir.

saldagolu-berrak-mavi

Ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan Salda Gölü, mavi ve yeşilin doğal güzelliğidir. Göl çevresinde kamp alanları ve tesislerinde konaklama imkanı sunmaktadır. Gölde ziyaretçiler için fotoğraf, kuş gözlemleme, yüzme ve dalış da mümkündür. Göl çevresindeki 12 hektarlık piknik alanı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından 2001 yılında bir doğa parkına dönüştürülmüştür.

burdur-salda-saldivler

Burdur göl bölgesi olarak bilinir, ancak Salda diğerlerinden çok daha farklı özellikler taşır. Yüzmek için dünyanın en derin, en açık ve en sağlıklı göllerinden biridir. Türkiye’de ödüllü beş gölden biridir. Gölün berrak maviliği Bölgeyi el değmemiş ve daha çekici kılıyor. Göle baktığınızda zemini kolayca görebilirsiniz. Bölgedeki toprak yapısının oluşturduğu beyazlık, Mars’ın yüzeyine benzer ve tektir. Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinir.

Salda Gölü Plaj Giriş Ücreti

Plajlara giriş 10 Tl.

Salda Gölünde Yapılabilecek Aktiviteler

Bol Bol Fotoğraf Çekin
Göl Etrafında Bisiklet Turu Yapın
Çamur Banyosu Yapın
Turkuaz Mavisi Berrak Sularında Yüzün
Göl Manzaralı Kayak Yapın

Eşsiz bir doğaya sahip, doğanın mücevheri Salda Gölü’nde yapılabilecek ekstrem sporlardan biri de yamaç paraşütüdür.

Salda Gölü’ne yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan ‘Salda Kayak Merkezi’nden başlayan uçuş serüveniniz Yeşilova Belediye Halk Plajı’na ayaklarınızın basmasıyla sona eriyor. Hava şartlarının durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte uçuşlar yaklaşık 30 dakika sürmektedir. ‘Single’ diye adlandırılan yalnız uçuşların yanı sıra ‘tandem’ yani bir pilot eşliğinde yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

saldagolu-burdur

Son yıllarda, dünyaca ünlü Fethiye-Babadağ ve Pamukkale yamaç paraşütü alanlarına alternatif olabilecek yerlerden biri haline gelen Salda Gölü muhteşem manzarasıyla adrenalin tutkunlarına zevkli anlar yaşatmaktadır. Müthiş keyifli görsel bir şölen eşliğinde muhakkak ‘Salda Gölü’nde Yamaç Paraşütü‘ deneyimi yaşamalısınız.

Salda Gölü Haritalı Yol Tarifi – Salda Gölü’ne Nasıl Ulaşılır?

Salda Gölü Burdur’a 60 km uzaklıktadır. Bulunduğunuz konumdan göle ulaşabilmeniz için aşağıdaki haritayı navigasyon yardımı ile kullanabilirsiniz.

Salda Gölü’ne nasıl ulaşılır başlığı altında yazılan yazıları okuduktan sonra Salda Gölü’ne kara yolu ulaşımı nasıl sağlanır?, Salda Gölü otobüsleri nereden saat kaçta kalkar?, Salda Gölü’ne en yakın hava alanı neresidir?, Salda gölüne Burdur’dan nasıl gidilir, Denizli’den Salda Gölü’ne nasıl gidilir, Antalya’dan Salda gölü’ne nasıl gidilir gibi sorulara yanıt bulacaksınız.

Burdur’dan Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Burdur-Salda Gölü arası tahminen 60 km uzaklıktadır. Burdur’dan Salda Gölü’ne Özel araçlarıyla gitmek isteyenler; Burdur-Hacılar-Yeşilova yönünde ilerlemeleri gerekiyor.

Otobüslerle Burdur’dan Salda Gölü’ne gidecek olanlar;
Burdur otogarından her saat başı hareket eden Yeşilova minibüslerine oradan da 5 km uzaklıktaki Salda Gölü’ne gitmeleri gerekiyor. Burdur’dan Yeşilova’ya akşam saatlerinden sonra minibüs bulunmamaktadır.

Yeşilova’dan Denizli istikametinde devam eden otobüsler bulunmaktadır. Ayrıca Yeşilova’dan Salda Gölü’ne 20 TL karşılığında taksiler çalışmaktadır.

Denizli’den Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Denizli-Salda Gölü arası yaklaşık 100 km’dir. Denizli’den Salda Gölü’ne özel araçlarıyla gitmek isteyenler; Denizli-Serinhisar-Güney istikametinde ilerlemeleri gerekiyor.

Otobüslerle Denizli’den Salda Gölü’ne gelmek isteyenler;
Denizli otogarından Yeşilova otobüslerine binerek, Yeşilova’ya 5 km kala, Salda Gölü kenarında inebilirler.

Antalya’dan Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Antalya-Salda Gölü arası yaklaşık 120 km’dir. Antalya’dan Salda Gölü’ne özel araçlarıyla gitmek isteyenler; Antalya-Korkuteli-Yeşilova istikametinde ilerlemeleri gerekiyor.

Otobüslerle Antalya’dan Salda Gölü’ne gelmek isteyenler;

Antalya otogarından Yeşilova otobüslerine binerek Yeşilova’ya gidebilirler. Yeşilova’dan Denizli istikametinde devam eden otobüsler bulunmaktadır. Ayrıca Yeşilova’dan Salda Gölü’ne taksiler de çalışmaktadır.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle1