Şahinkaya Kanyonu – Gezi Rehberi – Nerede – Nasıl gidilir

Şahinkaya Kanyonu Nerededir? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi?

Samsun’un vezirköprü ilçesine 7 km uzaklıktadır. 5 km si biraz dar olan yoldan ormanların içinden geçerek ulaşım sağlanmaktadır. Bir Doğa harikası bu kanyon da yolun bittiği yerde gemi turları başlıyor. Samsun gezilecek yerler listenizde öncelik olarak gitmeniz gereken bölgelerden biridir.

samsun-sahinkayakanyonu

Şahinkaya Kanyonu Tarihçe – Oluşum – Hakkında;

Kızılırmak üzerindeki en dar ve en uzun geçittir. Dağ oluşumu (Orojenez) ve akarsu aşındırması sonucu meydana gelen Şahinkaya Kanyonu 1,5 km uzunluğundadır. İsmini aldığı kayalıkların suya olan mesafesi 324 metre, suyun derinliği ise 80 metreye ulaşmaktadır. Altınkaya Barajı’nın yapılmasıyla birlikte bazı köyler sular altında kalmış, bazıları ise barajın diğer tarafında kalarak karayolu bağlantısı kesilmiştir. Yaklaşık 1500 metre uzunluğundaki kanyon, Kızılırmak’ın turkuaz rengi sularının sarp kayalıkları arasında kendine yol bulduğu gizemli geçit olarak heybetiyle görenleri büyülümektedir.  Bu kanyon ve bulunduğu çevre 2012 yılında ulusal turizm bölgesi ilan edilmiş ve halihazırda bölgeye günübirlik geziler yapılmaktadır.

Şahinkaya Kanyonu Giriş Ücreti 2020 – Gezi Notları – Tekne Ücreti;

Samsun’un ilçesi Vezirköprü’de ki kanyon da manzara gözlemleri için ücret 7 tl , tekne turu için ücret 15 tl dir. Karşıya feribotla gitmek yani aracınızı geçirmek 60 tl. Rehber fiyatları da değişik vaziyette. Bu sebeple bu kanyona gelmeden yanınızda oraları tanıyan biri ile gitmeniz gerek. Tepeden kanyonu izleme zevki tek kelime ile muhteşem. Tabii bu kanyonu gezmek de bir o kadar yorucu. Kanyon da Doğayı Sevebilirsiniz ancak yeterli hizmet sağlanamadığı için bir daha asla burayı ziyaret etme isteğinde bulunmayabilirsiniz.

Buraya doğa olarak bakacak olursak gelinip mutlaka görülmesi gereken bir yer ama o daracık arabalardan dolayı sıkışık olan yolu geçtiğinizde bile bir hizmetle karşılaşmıyorsunuz sadece tekne gezileri güzel daha çok alternatif olmalı ve mümkünse hijyenik lavabolar da olmalı.

vezirkopru-sahinkaya-kanyonu
sahinkaya-kanyonu-nerede

sahinkaya-kanyonu

Şahinkaya Kanyonu Haritalı Yol Tarifi?

Samsun vezirköprü Şahinkaya Kanyonuna Navigasyon yardımıyla ulaşmak isterseniz;

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle