Sera Gölü Sosyal Tesisleri Tabiat Parkı – Nerede – Günübirlik Aktiviteler

Yildizli-tabiat-parki-sosyal-tesisleri.jpg

Sera Gölü Sosyal Tesisleri Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Sera Gölü , Akçaabat ilçesinin 7 kilometre güneyinde yer alan Sera Gölü’ne hususi aracınızla ulaşmak için ilk olarak Akçaabat ilçesine gelip 5 kilometre güneye doğru gittikten sonra 2 kilometre stabilize bir yolla varabilirsiniz. Ayrıca Trabzon’dan Akçaabat ilçesine giden dolmuşlar ile de göle ulaşım mümkündür.

Sera Gölü Sosyal Tesisleri Gezi Rehberi,Konumu, Tarihi ve Oluşumu;

Sera Gölü, Trabzon ve Akçaabat’ın ehemmiyetli bir doğa güzelliğidir. Trabzon’a 12 km. Akçaabat’a 8 km mesafede Yıldızlı semti hudutları içerisinde yer alır. Uzunluğu 1200 m. genişliği ortalama 150 m. olup, en derince yeri 20 m. dir. Sera Gölü, 1950 senesinde yamacında meydana gelen toprak kayması sonucu sera deresinin önünün kapanmasıyla oluşmuş tek heyelan gölüdür.
2010 yılında Doğa Parkı ilan edilen ve kamuya açık tek park düzenlemesi uygulanan, çevresinde yürüyüş, piknik yapılabilen göl kenarında yerli ve yabancı ziyaretçiler için günübirlik istirahat tesisleri bulunmaktadır. Trabzon’da gezilecek yer arasında bulunan Sera Gölü Doğu Karadeniz turunun başlangıç noktası sayılır.

Sera Gölü, Trabzon’un Akçaabat İlçesi hudutları içinde tespit edilen heyelan set gölüdür. Göl, Yıldızlı ve Derecik belediyelerinin arasında bulunan Derecik Vadisi’nde oluşmuştur. Adını sınırları içinde bulunduğu Yıldızlı’nın külüstür ismi olan Sera’dan almıştır.
Dağdan kopan kütle 30 m genişliğinde, 650 m uzunluğunda, 130 m yüksekliğinde, 15 milyon m3 boyutlarındadır. Göl 18 gün içerisinde tam durumunu almış, yöre halkı özellikle gölün oluşumuna şahitlik etmiştir.

Sera Gölü Turizm Otel ve İzlenimler;

Göl kenarında bulunan tesislerde göl görünümü ile birlikte Lokanta, çocuk eğlence parkı ve semaverde çay keyfi hizmetine sunulmuştur. Ayrı olarak hava şartlarının iyi bulunduğu dönemlerde göl bisikleti ile etkinlik yapılabilir, gününüzü daha da eğlenceli hale getirebilir ve güzelleştirebilirsiniz. Sera gölü mesire alanı, Uzungöl ve Sümela manastırı‘nın ardından, kent merkezine en yakın olmasıyla en ehemmiyetli turizm merkezleri arasında gösterilen Sera gölü bakanlar heyeti kararıyla Tabiat Parkı olarak belirlendi. Trabzonda Gezilecek Yerler den Uzungöl gezisi hakkında yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Yabancı turistlerin ilgi gösterdiği gölün merkeze 5 dakika, Trabzonspor’un yeni stadı olan Şenol Güneş Spor kompleksi’ne 10 dk uzaklıkta olması ve havalimanına en yakın turizm merkezi olması açısından gölün cazibesini artırmakta.

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee

Facebook Sayfamız; GezbenimleCom

Twitter Sayfamız; @Gezbenimle1

Sera Gölü Sosyal Tesisleri Tabiat Parkı Yapılabilecek Aktiviteler;

Olta Balıkçılığı
Bisiklet Sporu
Doğa Yürüyüşü
Deniz Turizmi
Gastronomi
Günübirlik kullanım
Doğa Resmi Aktivitesi

Sera Gölü Sosyal Tesisleri Tabiat Park’ında Neler Var?

seragolu.jpg

Çeşme
Otopark Alanı
Büfe
WC
Mescit
Çocuk Oyun Alanı
Yöresel Ürün Satış Noktaları
Lokanta
Depo
Kır Lokantası
Kır Kahvesi
Giriş Kontrol Noktası
Ahşap Köprüler
Kamelya
Kafe İşletmeciliği

Sera Gölü Sosyal Tesisleri Tabiat Parkı Resimler;

sera-golu-restaurant.jpg
seragolu-tabiat-parki-restaurant-ici.jpg

Sera Gölü Sosyal Tesisleri Kahvaltı ve Yemek Fiyat Listesi Menü;

sera-golu-restaurant-kahvalti-fiyat-listesi-menü-e1573336924129.jpg

Sera Gölü Haritalı Yol Tarifi;

“Sera Gölü Sosyal Tesisleri Tabiat Parkı – Nerede – Günübirlik Aktiviteler” üzerine 7 yorum

  1. Bu karadeniz ne kadar da harika bir yer. Neresine gideceğimi şaşırdım walla. En iyisi uzun bir karadeniz turuna çıkmak

  2. Yeni turizm merkezi olan bu göl Akçaabat’da yer alıyor . yolu çok güzel sahilden içeri girince 1 km mesafede . ulaşım çok iyi . gölden yukarıya doğru devam edildiğinde doğayla bütünleşiyorsunuz. Trabzon’a gelip buraya uğramamak da ne bileyim ….Gidin gölün üstünde bisiklet ile tur atmayı ihmal etmeyin

  3. Ben gezdim çok güzel ve insanları çok güzel agirliyorlar, eşsiz tabiat merkezi.

  4. Zamanın olacak imkanın varsa Bir ay boyunca Karadeniz Trabzon çevresini iki gün üç gün kalacaksınız doya doya gezeceksin.

  5. Sanki tabiat harikası gibi yurdumun her bir yanı öyle zaten ama Karadeniz bir başka güzel. Sizler ve bu siteniz olmasa Karadenizi Trabzonu nasıl tanır bilirdik. Emeğinize sağlık diliyorum teşekkürler.

  6. Karadeniz Trabzon güzel yerler ben daha önce Trabzon’a gittim gitmenizi tavsiyeederim

  7. Tabiat harikasi havasiyla suyuyla temiz gorunumuyle ailecek gezip gormemiz konaklamamiz cgereken yerlerden birisi

Yorum yapın