Tarihi Safranbolu Evleri Nerededir, Nasıl Gidilir, Ulaşım

Safranbolu-evleri-karabuk

Tarihi Safranbolu Evleri Nerededir

Safranbolu Evleri, Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Karabük ilimize bağlı olan Safranbolu ilçesindedir.

Tarihi Safranbolu Evleri Hakkında

Safranbolu Evleri yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan Türk kent kültürünün günümüzde yaşamaya devam eden en önemli yapı taşlarıdır. İlçe merkezinde 18. ve 19.yy. ile 20.yy. başlarında yapılmış yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Nitekim bu eserlerin 800 kadarı yasal koruma altındadır.

safranboluevlerikarabuk

Karabük, yönetim merkezinin bulunduğu Kale, alışveriş merkezinin bulunduğu Çarşı, evlerin bulunduğu Akçasu, Gümüş, Musalla, Kale altı ve Tabakhane semtlerinden oluşmaktadır. Burası iklimin olumsuz etkilerine karşı korunmuş olup, alçak rakımlı iki vadinin içindedir. Burada evler birbirine yakın, sokaklar dardır. Bağlar birkaç yüz metre daha yüksekte, hava akımlarına açık ve daha geniş araziler üzerindedir. Hemen hemen herkesin bir kışlık bir de yazlık evi vardır.

Tüm evler kendilerine göre daha merkezi konumdaki kamu binalarına, dini yapılara ve anıt eserlere dönüktür. Hangi evden bakılırsa bakılsın manzara kapanmaz. Bu nedenle Evlerin yakın plan cepheleri kör, uzak plan cepheleri ise açık ve birbirlerini izleyebilecek konumdadır. Başka bir deyişle, Şehrin ortasında bulunan meydana yönelik yollar ve sokaklar tamamen taş kaplıdır. Mevcut taş kaplama tarzı rutubeti en aza indiren, sel sularına karşı dayanıklı ve ağaç köklerinin yeterli su almasına uygun yapıdadır.

safranbolu

Evlerde ısınma ocaklarla sağlanır. Ocaktan alınan közler mangala konarak taşınır. Katlar arasında zaman zaman tecrit malzemesi kullanılmış olsa da ahşap evlerde ısının muhafaza edilmesi güçtür. Burada prensip mekanın değil insanın ısıtılmasıdır. Soba ise son dönemlerde kullanılmıştır. Aydınlatma aracı gaz yağı lambasıdır. Son zamanlarda “lüks lamba” diye tanımlanan, daha büyük boyutlu ve daha fazla ışık veren lambalar kullanılmıştır. Evlerin bazılarının içerisinde yangından korunmak amacıyla yapılmış olan havuzlar da bulunmaktadır.

Tarihi Safranbolu Evleri İzlenimler – Gezi Rehberi – Gezilecek yerler

Safranbolu UNESCO Dünya mirasına şehir olarak girmiş bir ilçedir. Karabük’te ki bu evler konak tarzında tek renk ve tek tipten oluşan tarihi çarşısında dar sokaklarda küçük bir çok tarihi dükkan bulunan şirin bir ilçe olmaktadır. Eğer burada kalacaksanız konakta kalmanızı tavsiye ederim. Burada ki gece manzarası olarak hıdırlık tepesi ve adalar kafe güzeldir. Konakların bahçeleri de çok güzel peyzaj edilmiştir.

Karabük, tarihi ve kültürel konumundan ötürü fotoğraf severlerin beğenisini kazanan bir yere sahiptir. Karabük’ten sonra Bartın Amasra da mutlaka uğranılması gereken gezilecek yerlerdendir. Sadece evleri değil doğal güzellikleriyle gezilmesi gereken bir yer olup doğada at gezisi ve cam seyir terası ile birlikte zengin bir güzelliklere sahiptir. Resim çekmek için yüksek bir yer bulmanızda fayda vardır. Trafik çok yoğun ve kalabalıktır. Bence buraları yaya olarak gezmeniz daha mantıklı. Safranbolu Evleri geziniz tamamlandığında Bolu ilimizde bulunan Abant Gölü, Gölcük Gölü ve Yedigöller Milli Parkı’na uğrayarak doğanın vazgeçilmez havası ve zengin güzelliğiyle bol oksijen soluyabilirsiniz.
tarihi-safranbolu

Tarihi Safranbolu Evleri’ne Nasıl gidilir?

Safranbolu’ya karayolu ile üç ayrı yönden ulaşmak mümkündür. Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kesiminden ayrılarak 82 kilometre sonra Karabük’e, oradan da 8 km ötede Safranbolu’ya varılmaktadır.

İlçeye günün belirli saatlerinde birçok otobüs firması tarafından ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Öte yandan, il merkezine gelen araçların büyük bir kısmı Safranbolu’ya da uğramaktadır.

Diğer türlü Hava yolunu kullanarak Safranbolu’ya gelmeyi düşünüyorsanız; Ankara Esenboğa, İstanbul Havaalanı ve Sabiha Gökçen’i kullanabilirsiniz. Karabük’e, Ankara’dan gelecekseniz 2-3, İstanbul’dan gelecekseniz 5-6 saat süren bir karayolu yolculuğu ile ilçeye ulaşabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle1