Trabzon Parma Yaylası – Nerede – Nasıl Gidilir

Trabzon Parma Yaylası Nerede? Nasıl Gidilir?

Trabzon’un Köprübaşı ve Çaykara ilçelerinin sınırları içerisinde yer almaktadır.
Özel Aracınız varsa onunla gitmenizi öneriyorum. Aşağıdaki haritadan yol tarifi ile ulaşabilirsiniz.

trabzon-parma-yaylasi

Trabzon Parma Yaylası Tarihçe ve Hakkında;

Çaykara-Sultanmurat Yolu üzerindeki Parma Yaylası‘nda bulunan Ağaçbaşı Turbalığı Türkiye’nin en büyük ve tüm özellikleriyle gerçek bir yüksek rakım turbalığıdır. Ağaçbaşı ve çevresindeki turbalıklar , Avrupa’nın en güneyinde bulunan çok nadir yüksek rakım bataklığı olması nedeni ile dünya ölçeğinde korunması gerekli bir doğal mirastır.
Ağaçbaşı yaylası ve turbalığı, Trabzon Köprübaşı İlçesi sınırlarında , Harman tepenin güneyinde ve iki su havzası (Sürmene-Küçükdere) arasında 2000- 2100 m. rakıma sahip, yüksek yağış alan (yıllık ort 1300-1500mm) ve yaz aylarını 2/3 ünde sisli ve nemli olan ve eğimli, birkaç metre derinliğe sahip dalgalı tasarıma sahip bir platoda bulunur.

Ağaçbaşı yaylası turbalığı ve çevresinin tabanındaki kaya; üst kretase yaşlı bazalt, andezit lav ve proklast yapılardan oluşmuştur
Yayla ve çevresindeki turbalıklar tahminen 35 hektar’lık kısmı kaplar.
Alanın varlıklı nebat örtüsü Türkiye’ de seyrek tespit edilen ya da Ağaçbaşı turbalığı ve çevresinden başka hiçbir yerde bulunmayan taksonlardan oluşmaktadır.
Ağaçbaşı Turba Bataklığını ehemmiyetli kılan alansal büyüklüğü, endemik çeşitleri yanında, bölgenin ekolojik ve de iklimsel geçmişi konusunda 9.000 senelik devasa bir malumat hazinesini bünyesinde barındırmasıdır.

Alanda görülen mevcut nebat örtüsü Türkiye’ de epey seyrek bulanan veyahut Ağaçbaşı ve çevresinden (Barma, Yılanataş vd.) başka yerde bulunmayan taksonlardan ve türlerden oluşmaktadır. Hem turba hem de üzerinde mevcut dünya ölçeğinde seyrek nebat çeşitleri, alanın biyolojik rezerv olarak korunmasını mecburî kılmaktadır.
Trabzon Parma Yaylası Turbalığı, 25 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yer alan 1809 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “potansiyel doğal sit koruma statüsü’nün değerlendirilmesi sonucunda “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil ve ilan edilmiştir.

trabzon-parma-yaylasi-bulutlarin-uzerinde
parma-yaylasi-tashan-restaurant
trabzonparmayaylasi

Trabzon Parma Yaylası İzlenimler – Etkinlikler – Kamp – Piknik;

Yayla, Holo Köyü’nde yer almaktadır. Yayla, Ladin ormanlarıyla kaplıdır. Burada ailecek ya da arkadaşınızla çadır kurup kamp yapılabilir, piknik ya da mangal etkinliklerinden de yararlanabilirsiniz. Dilerseniz yaylada tespit edilen restoranda yiyecek ve meşrubat ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Hava durumuna göre bazen kendinizi bulutların üzerinde hissetme izlenimi yaratacak eşsiz doğa manzarasıyla karşılaşacaksınız. Burada tabiat yürüyüşleri ve yamaç paraşütü de yapabilirsiniz. Doğayla iç içe, huzur dolu bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Akşam üstü çayınız ile güneşin batışını izleyebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde kuymakla kahvaltınızı yaparak, güneşin doğuşunu da izleyebilirsiniz. Bölgede uygulanan yayla etkinliklerine katılarak kültürel hatıralarla buradan ayrılabilirsiniz.

Trabzon Parma Yaylası Yol Haritası?

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

7 thoughts on “Trabzon Parma Yaylası – Nerede – Nasıl Gidilir”

  1. Tavsiye Ederim eşsiz doğa manzarası var.Trabzon yayları birbirinden güzel temiz hava ve sislerin karşımıza çıakrdığı doğal manzara ile karşılaşmak garanti

  2. Doğa manzara yeşillik dediğimiz zaman hep aklına trabzon ve rize gelir ha birde düzce artı şelaleler en çok gitmek isteğim ve görmek istediğim ise rize sonra trabzon düzce görülmesi gereken yerler tavsiye ederim

  3. Trabzon gerek mimari yapisiyla gerekse dogal goruntusuyle herkesin gelip görmesi gereken ve üzerinde yaşayan insanların kıvrak zekasına hayran kalıp mutlu anılar biriktireceginiz bir sehirdir.

  4. Çok güzel bir yayla. Eşsiz doğa manzarası ve tertemiz havası ile hem gözünüz hemde ciğerleriniz bayram edecek

  5. Bir dönem kısmet olursa sadece yaylaları gezmek istiyorum sırayla. Doğru düzgün bir yer gormedigimizi keşfettim siteyi inceleyince.

  6. Bu Karadeniz’de gerçekten o kadar çok yer varki gezilip görülecek. İnşallah en kısa zamanda gitmek nasip olur.

Leave a Comment