Tonya Kadıralak Yaylası – Nasıl ve Ne Zaman Gidilir – Nerededir

Tonya Kadıralak Yaylası Nerededir, Nasıl Gidilir?

Kadıralak Yaylası, Trabzon’un Tonya ilçesinde bulunup ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıktadır. Yayla mavi yıldız çiçeği ile meşhurdur. Yayla’ya ulaşım çok kolaydır. Yol boyunca harika manzaraların size eşlik edeceği bu yayla aynı zamanda görülmeye değerdir.

Kadıralak Yaylası, Trabzon il merkezine 83 km , ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İster Özel Aracınızla gitmeyi tercih edin, isterseniz de turlar ile gidebilirsiniz.

trabzon-kadiralak-yaylasi

Tonya Kadıralak Yaylası Gezi Rehberi ve Tabiat Parkı Özellikleri;

Trabzon‘un Tonya ilçesinde yaklaşık 1300 metre rakımda bulunan yayla, Baharın gelişiyle bilhassa mart sonu itibariyle açan çiçeklerin mor görüntüsü ile birlikte adeta bir renk şölenine dönüşüyor. Mart Sonu itibariyle yaylada açan mavi yıldız çiçekleri bazı yıllar kışın bölgede yüksek kesimlerde sert geçmesi sebebiyle geç açmaktadır.
Yayla’nın bazı bölgelerinde bahar aylarında açmaya başlayan Mavi Yıldız çiçekleri, koruma altında olan ince uzun yapraklı `mavi yıldız´ çiçeği ile yörede ‘Mor Yayla’ olarak bilinen Kadıralak Yaylası izleyenlerin nefesini kesmektedir. Trabzon da bulunan bu rengarenk yayla da doğa ile iç içe olan bu yaylada geziniz sonrası güzel bir yürüyüş yaparak adeta oksijene doyabilirsiniz.
İlkbaharın gelişiyle dağlarının karla kaplı olduğu, yeşilin farklı tonlarını sunmaya başlayan yayla, mavi yıldız çiçekleriyle renk çümbüşüne dönüştü. Mavi yıldız çiçekleriyle mora bürünen yaylanın eşsiz manzarasını fırsat bilen doğaseverler ve fotoğrafçılar da yaylaya akın etmektedir.

‘Uluslararası Bern Sözleşmesi’ gereği korunan ince uzun yapraklı mavi yıldız çiçeği’nin yetiştiği yayla Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
Tüm yıl boyunca sadece 2 hafta süreyle kendini gösteren ‘Mavi yıldız’ çiçekleri ile meşhur yaylanın, yapılacak yapay gölle Uzungöl gibi cazibe merkezi haline getirilmesi planlanmaktadır.

kadiralakyaylasi-nerede-nasil-gidilir
tonya-kadiralakyaylasi
kadiralak-tabiat-parki
kadiralak-mavi-cicek

Kadıralak Tabiat Parkı Flora Bilgileri: Hakim ağaç türü Doğu ladinidir. Kayın, göknar, porsuk, sakallı kızılağaç, gürgen, fındık, ıstıranca meşesi, dağ karaağacı, akçaağaç, kızılağaç, ceviz ve kestane ağaç türlerini oluşturmaktadır.
Kadıralak Tabiat Parkı Fauna Bilgileri: Dağkeçisi, karaca, ayı, kurt, yaban domuzu, sansar, porsuk, vaşak, çakal, tilki, tavşan, sincap, keklik, yaban ördeği, dağ horozu ve dere alabalığı alanda bulunan türlerdir.
Kadıralak Tabiat Parkı Kaynak Değerler: Orman, yayla, zengin tür çeşitliliği, her mevsim ziyaretçilerine sunduğu eşsiz peyzaj güzellikleri..

Tonya Kadıralak Yaylası’na Ne Zaman Gidilir?

Genellikle Nisan ayında açılan mavi yıldız çiçekleri zamanına denk getirip gidebilirsiniz. Yayla Yaz mevsiminde ağaçların en güzel halini almaktadır. Doğada güzel bir yürüyüş yaparak ve muhteşem manzarayı içinize çekerek tatilinizi daha ihtişamlı hale getirebilirsiniz.

Tonya Kadıralak Yaylası Yol Haritası;

Kadıralak Yaylası Tabiat Parkı Giriş Ücretleri;

Kişi 3 TL
İndirimli 1.5 TL
Bisiklet 3 TL
Motosiklet 4.5 TL
Otomobil ve kamyonet 9 TL
Minibüs 27 TL
Midibüs 45 TL
Otobüs 81 TL

Kadıralak Tabiat Parkı Yapılabilecek Aktiviteler;

Olta Balıkçılığı
Bisiklet Sporu
Piknik
Doğa Yürüyüşü
Fotoğrafçılık
Yaban Hayatı Gözlemciliği
Konaklama
Doğa Turizmi
ATV Safari

Kadıralak Tabiat Parkı’nda Neler Var?;

Konaklama Tesisi ve Piknik Alanları bulunmaktadır.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

19 thoughts on “Tonya Kadıralak Yaylası – Nasıl ve Ne Zaman Gidilir – Nerededir”

  1. biz alışmışık ege, akdeniz sahil kentlerine aslında o kadar çok gezilecek yer varki ülkemizde bu alışkanlıklarımizi değiştirmemiz lazım.

  2. Nisan ayında karların erimesi ile mavi yıldız çiçeği kaplanan yayla ziyaretçi akınına uğruyor. Gezi hafta içi daha rahat olur. Yaylayaya kadar yol güzel. Tavsiyem yüksek araçla gitmek. Yaylada alış veriş imkanı yok denecek kadar az, malzemenizi yanınızda getirmekte fayda var. Temel ihtiyaç için imkanlar kısıtlı. Yaylada gezdikten sonra Tonya istikametine giderken yol üzeri suni göletli bir tesis var. Burada soluklandıktan sonra Düzköy istikametine devam edip yayla turu yapabilirsiniz.

  3. Karadeniz insanı heyeclqndiriyor, havası suyu insan özlem duyuyor.hep aklımın köşesinde ilk fırsatta tekrar gideceğim.

  4. Nekadar naif bir mavi çiçek mesire alanları varmı burada konaklama yeme içme daha fazla detay verebilirmisiniz

  5. Muhteşem bir doğa, eşsiz bir güzellik, doğu karadeniz yayları için ayrı bir gezi programı yapılması lazım bence

  6. Gidilecek yerler listeme biryer daha ekledim muhteşem fotoğraflar çıkar burdan

  7. Doğa harikası olan Bir yer ama eminim birçoğumuzun haberi yoktur.belki orada yaşayan halkın Bir çoğunun haberleri yoktur.

  8. Bu masmavi güzel çiçekler 🌱 bakınca ilk ve tek dikkat çeken yer olarak kalıyor hafızada. Cennet misali çiçeklerin arasında mavi yıldız çiçekleri. O zaman napıyonuz gezimizi Nisan ayında yapıyoruz ki mavi yıldız çiçeklerimizi görelim.

  9. Buraya kesinlikle bahar aylarında gitmek gerek. Fotolar mükemmel çekilmiş

  10. Trabzon demişken giden arkadaşların yorumlarını daha detaylı vermeleri mümkün mü şuan merzifondayiz samsuna geçmeyi planlıyoruz buradan da trabzon neden olmasın şimdiden teşekkür ediyorum

Leave a Comment