GezBenimle:

Uludağ Kayak Merkezi Gezi Rehberi – Nerede – Gezilecek Yerler

uludag-kayak-merkezi-resim1

uludag-kayak-merkezi-resim1.jpg

Uludağ Kayak Merkezi Nerede?

Uludağ, Marmara Bölgesi’nin Bursa ili sınırları içerisinde Marmara Denizi’nin güneyinde yer almaktadır. 2.543 metrelik zirvesi ile marmara bölgesinin en yüksek dağıdır.

Uludağ Kayak Merkezi Gezi Rehberi;

Kış turizmi için ülkemizin en ehemmiyetli illerinden bir tanesi olan Uludağ, hem yerli hatta yabancı turistler tarafından yoğun alaka görmektedir. Bu alakaya kapı aralayan etkenler ise çoğu istikametten çeşitlilik göstermektedir.
Doğal güzelliklerinin varlığı, bağlı bulunduğu ilin tarihi güzellikleri ve ilerlemiş etkinlik imkanları ile her sene daha fazla tercih edilir duruma geldiği söylenebilir. Yer aldığı kazanın en yüksek dağı olmakla beraber tahminen 2543 metre yüksekliğe sahiptir. Dolasıyla kış sezonu süresince yerli ve yabancı turist yoğunluğu yaşanmakta, ülkemizin her yerinden tatil noktası olarak tercih edilmektedir.
1933’te Uludağ’a bir otel, bir de muntazam şose yol yapılmış, böylece bu tarihten itibaren Uludağ kış kayak sporları için bir merkez haline gelmiştir. Düzenli otobüs seferlerinin başlaması da buraya ilgiyi daha da artırmıştır. Sonradan asfaltla kaplanan bu yol Uludağ’ın Kadıyayla hariç bütün yerleşim birimlerini doğrudan Bursa’ya bağlar. Bursa da yer alan Uludağ modern dağ tesisleri 1963’te hizmete açılan ve 2014’te yenilenen Türkiye’nin ilk teleferiği, dördüncü büyük kent olan Bursa’nın hemen yanında olması ile dağ ve kış turizminin merkezidir.

Uludağ Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir.

Yol durumunun uygunluğu,uzun kış mevsiminde (Ekim-Nisan arası) kar bulunması, eşsiz manzaraları buraya turist çekmektedir. Dağın doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara denizi ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir. Doğu, kuzey eteklerinin Bursa Ovasına yakın yerlerinde sıcak su kaynaklarının bulunmasından burada kaplıcalar meydana gelmiştir. Bursa’nın Çekirge semtindeki bu kaplıcalar pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Uludağ’da 15 adet özel ve kamuya ait 12 resmi konaklama tesisi vardır. Bunlara ait pek çok telesiyej ve teleski hattı mevcuttur ve hepsi tüm işletmecilerin ortak olduğu Uludağ SkiPass Ortak Girişimi (USOG) şirketi tarafından tek elden yönetilmektedir.

Uludağ Kayak Merkezi İzlenimler ve Otel Fiyatları

Uludağ’a baharda giderseniz bambaşka bir ortamla karşılaşıyorsunuz. Bursa Uludağdaki Teleferikle gezi muhteşem. Ayrıca Sarıalan’dan son istasyona kadar orman için yürüyüş yapabilirsiniz. Doğa içinde yürüyüş yapmayı sevenler için harika bir parkur var. Uludağ’daki Otel Fiyatları Tek gecelik en az 563 tl den başlamaktadır.. Ucuzluğu bakımından Trend Life Hotel’ini tercih edebilirsiniz..

Uludağ Kayak Merkezi’nde Gezilecek Yerler

Bir bölgeyi turizm yönünden kıymetli kılan tarihi ve tabii güzellikler, tatili zenginleştiren en önemli etken olmaktadır. Buna yönelik olarak Bursa da Uludağ ziyaretçileri de, çoğu yönden bereketli tek gezi planı oluşturmalıdır. Tasarıya dahil olan turistik yerler hem kültürel birikimi arttıracak hatta tatilin henüz kalifiye hale gelmesine katkı sağlayacaktır. Tabii varlığı ve konumu itibari ile ayrı tek kıymet taşıyan Uludağ’da gezilecek yerler ise aşağıda yer almaktadır.

Uludağ Çobankaya Yaylası,
Softaboğan Şelalesi,
Sarıalan,
Bakacak Seyir Terası (Bursayı Seyir Terası ile Görüş),
Keşiş’in Evi,
Göller Bölgesi,(Göller bölgesi, Uludağ zirvesinin aşağı kısmında yer almaktadır. Burada; Karagöl, Kilimli Göl, Aynalı Göl, Heybeli Göl, Buzlugöl, Soğukdere ve Çaylıdere Gölü olmak üzere toplam 7 adet göl bulunur. Rasat tepeleri üzerinden bu göllere ulaşım sağlanabilir.

Uludağ Kayak Merkezi Yol Tarifi

Bursa Uludağa Aşağıdaki Haritadan navigasyon kullanarak özel aracınız ile ulaşabilirsiniz..

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

Exit mobile version