Uludağ Kayak Merkezi Gezi Rehberi – Nerede – Gezilecek Yerler

uludag-kayak-merkezi-resim1.jpg

Uludağ Kayak Merkezi Nerede?

Uludağ, Marmara Bölgesi’nin Bursa ili sınırları içerisinde Marmara Denizi’nin güneyinde yer almaktadır. 2.543 metrelik zirvesi ile marmara bölgesinin en yüksek dağıdır.

Uludağ Kayak Merkezi Gezi Rehberi;

Kış turizmi için ülkemizin en ehemmiyetli illerinden bir tanesi olan Uludağ, hem yerli hatta yabancı turistler tarafından yoğun alaka görmektedir. Bu alakaya kapı aralayan etkenler ise çoğu istikametten çeşitlilik göstermektedir.
Doğal güzelliklerinin varlığı, bağlı bulunduğu ilin tarihi güzellikleri ve ilerlemiş etkinlik imkanları ile her sene daha fazla tercih edilir duruma geldiği söylenebilir. Yer aldığı kazanın en yüksek dağı olmakla beraber tahminen 2543 metre yüksekliğe sahiptir. Dolasıyla kış sezonu süresince yerli ve yabancı turist yoğunluğu yaşanmakta, ülkemizin her yerinden tatil noktası olarak tercih edilmektedir.
1933’te Uludağ’a bir otel, bir de muntazam şose yol yapılmış, böylece bu tarihten itibaren Uludağ kış kayak sporları için bir merkez haline gelmiştir. Düzenli otobüs seferlerinin başlaması da buraya ilgiyi daha da artırmıştır. Sonradan asfaltla kaplanan bu yol Uludağ’ın Kadıyayla hariç bütün yerleşim birimlerini doğrudan Bursa’ya bağlar. Bursa da yer alan Uludağ modern dağ tesisleri 1963’te hizmete açılan ve 2014’te yenilenen Türkiye’nin ilk teleferiği, dördüncü büyük kent olan Bursa’nın hemen yanında olması ile dağ ve kış turizminin merkezidir.

uludag-kayak-merkezi-resim3.jpg

Uludağ Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir.

Yol durumunun uygunluğu,uzun kış mevsiminde (Ekim-Nisan arası) kar bulunması, eşsiz manzaraları buraya turist çekmektedir. Dağın doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara denizi ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir. Doğu, kuzey eteklerinin Bursa Ovasına yakın yerlerinde sıcak su kaynaklarının bulunmasından burada kaplıcalar meydana gelmiştir. Bursa’nın Çekirge semtindeki bu kaplıcalar pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Uludağ’da 15 adet özel ve kamuya ait 12 resmi konaklama tesisi vardır. Bunlara ait pek çok telesiyej ve teleski hattı mevcuttur ve hepsi tüm işletmecilerin ortak olduğu Uludağ SkiPass Ortak Girişimi (USOG) şirketi tarafından tek elden yönetilmektedir.

Uludağ Kayak Merkezi İzlenimler ve Otel Fiyatları

Uludağ’a baharda giderseniz bambaşka bir ortamla karşılaşıyorsunuz. Bursa Uludağdaki Teleferikle gezi muhteşem. Ayrıca Sarıalan’dan son istasyona kadar orman için yürüyüş yapabilirsiniz. Doğa içinde yürüyüş yapmayı sevenler için harika bir parkur var. Uludağ’daki Otel Fiyatları Tek gecelik en az 563 tl den başlamaktadır.. Ucuzluğu bakımından Trend Life Hotel’ini tercih edebilirsiniz..

uludagda-kayak.jpg

Uludağ Kayak Merkezi’nde Gezilecek Yerler

Bir bölgeyi turizm yönünden kıymetli kılan tarihi ve tabii güzellikler, tatili zenginleştiren en önemli etken olmaktadır. Buna yönelik olarak Bursa da Uludağ ziyaretçileri de, çoğu yönden bereketli tek gezi planı oluşturmalıdır. Tasarıya dahil olan turistik yerler hem kültürel birikimi arttıracak hatta tatilin henüz kalifiye hale gelmesine katkı sağlayacaktır. Tabii varlığı ve konumu itibari ile ayrı tek kıymet taşıyan Uludağ’da gezilecek yerler ise aşağıda yer almaktadır.

Uludağ Çobankaya Yaylası,
Softaboğan Şelalesi,
Sarıalan,
Bakacak Seyir Terası (Bursayı Seyir Terası ile Görüş),
Keşiş’in Evi,
Göller Bölgesi,(Göller bölgesi, Uludağ zirvesinin aşağı kısmında yer almaktadır. Burada; Karagöl, Kilimli Göl, Aynalı Göl, Heybeli Göl, Buzlugöl, Soğukdere ve Çaylıdere Gölü olmak üzere toplam 7 adet göl bulunur. Rasat tepeleri üzerinden bu göllere ulaşım sağlanabilir.

Uludağ Kayak Merkezi Yol Tarifi

Bursa Uludağa Aşağıdaki Haritadan navigasyon kullanarak özel aracınız ile ulaşabilirsiniz..

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

42 thoughts on “Uludağ Kayak Merkezi Gezi Rehberi – Nerede – Gezilecek Yerler”

 1. En çok gezmek istediğim yerlerden biri. Harika resimler paylaşılmış. Eminim gerçekte daha da güzeldir. 🌼

 2. Kış turizmi denince hepimizin aklına gelen ilk yer Uludağ. Mutlaka ziyaret edilmeli. İsviçre Alplerinden geri kalır yanı yok
  Sinan

 3. Önümüzdeki sömestr tatilinde inşallah Uludag dayiz . Kar goremeyen Egeli masum yavrumuza kar göstereceğiz 😊. Tanıtım için teşekkür ederiz.

 4. Geçen sene çocuklarla beraber çok gitmek istedik ama bir türlü olmadı kismetse bu sene ailecek ordayiz bekle bizi uludağ

 5. Kışın kayak uludag da yapilir baska iller bahane uludag sahane konaklama olsun hizmet olsun aşmişlar artik herseyi

 6. Kisin kayak denilince ulkemizin guzide yerlerinden bi tanesi uludag fiyatlari da hizmetleride cok guzel.

 7. Uludag gidemedigim yerlerden birtanesi iki sene önce gitmeye niyetlendik kısmet olmadı kartepeye gittik ailecek en kısa zamanda gidicem nasip olursa

 8. Çok güzel beyazın saflığı vede huzuru,otel fiyatları pahalı geldi bana. Her kesime hitap edebilmeli, herkes bu güzellikten nasiplenmeli.

 9. Gidip görülmesi gereken bir yer. Sadece kışın değil yazında gidilebilecek harika doğası olan bir yer. Herkese tavsiye ederim.

 10. Gidip görülmesi yerler çok güzel yerler yaz ve kış gidilecek yer

 11. Kayak denildi mı akla ilk gelen turistik yerimizdir uludağ kışın gidilecek güzel bir mekan

 12. Benimde en çok merak ettiğim, görmeyi ve gezmeye çok istediğim, yerlerin başında geliyor.kismet olursa gitmeyi tercih ettiğim İlk yer..

 13. Geçen kış gitmiştik yoğun tipiden fazla gezemedik bu senede inşallah ailecek ve arkadaşlarla kalabalık bir şekilde gidip gezmek istiyor muhtesem doğa güzelliğini

 14. 2 sene once ailecek gittik sahane eglendik, iyi bir vakif gecirmek icin ideal bir yer, pistleri de harika!

 15. Kesinlikle gidilmesi gereken bi yer daha önce kısa da olsa gitme imkanım olmuştu bi dahakine daha uzun kalmak isterim.

 16. Bugün günlerden BuRSA bizde o zaman Uludağ keyfi yapalım.Üstüne bire Bursa İskender güzel gider😉

 17. Merakla gitmeyi beklediğim yer bilgilendirici açıklayıcı orumlar için çok teşekkür ediyorum… İlk fırsatta gitmeyi düşünüyoruz inşallah

 18. İstanbula da çok uzak olmaması hafta sonu kaçamağı imkanı sunuyor. Fiyatlar biraz tavan olsa da sene de 1 kez gidilecek bir yer.

 19. Üniversite yıllarımda baya gitmek istediğim bir yerdi ama nasip bir daha ki seneyeymiş Bursa şehir yapısı olarak çok güzel bir yer tarih kokuyor o tarihi kokunun ardından da Uludağ’ın güzel manzarasını görmek için sabırsızlanıyorum

 20. Bilmediğim farklı bilgilere de ulaştım, faydalı bir site olmuş teşekkürler

 21. Uludağ muhteşemsin
  her ne arasam karşıma gezbenimle çıkıyor teşekkürler👏👏👏

 22. Uludağ muhteşemsin
  her ne arasam karşıma gezbenimle çıkıyor teşekkürler👏👏👏 gezbimle

 23. Uludağ’a gitmiştim çok seneler önce yine gitmek istiyorum cumalı kızıl köyüne de uğramayı düşünüyorum inşallah

Leave a Comment