İstanbul Sapphire AVM – Safir Seyir Terası ile İstanbul Manzarası

istanbul-sapphire-avm-ici

İstanbul Özellikler;

Sapphire Alışveriş merkezi ve helikopter uçuş simülasyonunun yanı sıra 54.katında İstanbul manzaralı seyir terasını içerisinde barındıran gökdelen olup Türkiye’de inşa edilmiş en yüksek binadır. 261 metre yüksekliği ile İstanbul’un çoğu yerinden görülebilen bir binadır. İstanbul Sapphire veya Sapphire of İstanbul ya da kısaca Sapphire, 261 metre anten yüksekliğiyle Avrupa’nın Shard London Bridge’den sonra en yüksek 17. binasıdır. İstanbul’un Kâğıthane ilçesinin Çeliktepe Mahallesi’nde bulunmaktadır.

 

Gökdelen Yükseklik sıralaması:
2 (Türkiye sıralaması);  (1.liği Skyland’a kaptırdı)
9 (Avrupa sıralaması);
143 (Dünya sıralaması)
Bina 66 katlı olup zeminin altında 10 kat bulunmaktadır. Yerin altında ise 6 katlık otopark bulunuyor. Binanın içerisinde ki alışveriş merkezi ise yine yerin altında kalan 10 katın dördünde kuruludur. Binanın içerisinde yer alan rezidans bölümünde 120 metre kareden başlayan ve farklı boyutların da mevcut olduğu 177 adet daire bulunmaktadır. Safir, günümüzde Türkiye’de İstanbul Seyrantepe de yer alan Galatasaray Türk Telekom Stadının yanındaki Skyland dan sonra en yüksek 2.gökdeleni ünvanını taşımaktadır. Binanın yüksekliği tam olarak 236 metredir.
Sapphire-istanbul-Seyir-Terasi

İstanbul Neler Var?

AVM’nin içerisinde bir takım yemek alanları, mağazalar ve Türkiye’ye ait ilk bal mumu heykeli müzesi yer almaktadır. Bunların haricinde AVM’nin içerisinde bir de sinema bulunuyor.
Sapphire Seyir Teras’da bulunan “Vista Cafe & Bistro’da” eşsiz bir yemek kişi başı 70 ila 90 Tl. arasındadır. Ayrıca Seyir Terası katında birkaç tl karşılığında yaklaşık 10 dakika süren şehrin en güzel eserlerini ekrana yansıtan simülasyon da helikopter turu yapan 4D sinema bulunuyor.

istanbul-sapphire-avm-ici

İstanbul Sapphire Seyir Terası Giriş Ücreti;

Seyir terasının giriş ücretleri ise iki parça halindedir.
2020 itibariyle Tam bilet 38, İndirimli bilet (Öğrenci-Öğretmen) 32 TL.
Engelliler, Engelli Kimlik kartları yanında ise ücretsiz seyir terasına çıkabiliyor.

İstanbul Sapphire Hakkında

Binanın üst kısmında yer alan seyir terasından şehrin büyük çoğunluğunu görme imkanınız bulunmaktadır. Türkiye’nin 2. ve Avrupa’nın dokuzuncu en yüksek ünvanını taşıyan bu binanın en üst kısmındaki seyir terasından İstanbul’u havadan izleme şansını yakalayabilirsiniz.
Sapphire-Seyir-Terasi-54.kat
Bina, dışarıdan bakıldığında yukarıya doğru hafifçe incelmektedir. Dördüncü kattan itibaren aşağı doğru genişleyerek, binanın yüzeyini kaplayan cam örtü yumuşak bir kıvrımla, yatay olarak binanın eteği şeklinde uzayarak cafe, bar, restoran ve dükkanların yer aldığı alanın üzerini, saçağa dönüşerek örtmektedir. Özellikli ve kaliteli marka alışverişine uygun olarak tasarlanan ve doğal ışıktan maksimum yararlanılan bu alan, çok katmanlı, hareketli, havaalanı yolcu salonlarında olduğu gibi tek bir büyük mekân olarak algılanmaktadır.

İstanbul Sapphire İzlenimler ve Gezi Notları

Avrupanın en yüksek 9. noktası olarak yükselmiş olan yapının 54. katındaki seyir terası müthiş manzarasıyla tüm dünyadan ziyaretçileri kendine çekiyor. Seyir terasına çıkana kadar neyle karşılaşacağınızı tahmin etmeniz çok zor. Bu ziyaret için ücretinizi ödedikten sonra bir görevli eşliğinde yukarı çıkıyorsunuz. Bu asansörün sadece seyir terasına hizmet verdiğini ve standart asansörlerden daha hızlı bir asansör olduğunu da belirtelim. 3 sene öncesine kadar asansörden indikten sonra yangın merdiveninden yukarı çıkarak bu manzarayı korunaklı camlar olmadan, temiz hava eşliğinde hissedebiliyordunuz fakat 2016 da ki bir intihar olayından dolayı en üst kata çıkmak artık güvenlik gereği yasak.

Safir-seyir-terasi

Bu manzaranın tadını çıkarmak için havanın açık olduğu bir günü seçmenizde fayda var. Bazen sisten dolayı görüş açınız sınırlanabiliyor. Yine, çok nemli havalarda da panoramik açıdan net bir manzaraya ulaşılamıyor. Nefes kesen 360 derecelik panoramik açıyla şehrin büyük bir bölümünü kuş bakışı görebiliyoruz. Seyir terası aynı anda 3 köprüyü görebileceğiniz nadir noktalardan biri. Her ne kadar net olmasa da seyir terasında yer alan dürbünler yardımıyla (1 tl lik bozuk para ile çalışıyor) İstanbul’un uzak bölgelerini yakına getirme imkanınız da var. Kat içerisinde Helikopter simülasyonunda (Sky Ride) Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı gibi önemli yapılar çok güzel tanıtılmış (fakat simülasyonda her kullanım sonrası gözlükler temizlenmediğinden ötürü cam bazen bulanık olabiliyor, yanınızda ıslak mendil bulundurmanız önerilir). İstanbul’u seyir terasından izlemek çok keyifli olsa da bu manzaraya karşı güzel bir yemek yiyememek üzücü. Terasta sadece çay kahve gibi aperatif ürünler ile manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.
İyi seyirler.

Safir-Seyir-Terasi

İstanbul ? Sapphire’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul Sapphire, İstanbul’un Kağıthane ilçesinde Çeliktepe mahallesinde yer almaktadır. Sapphire İstanbul’un en önemli finans merkezlerinden olan Levent’e çok yakındır. Levent’te yüksek binalar ve bazı bankaların iş merkezlerini de görmek mümkündür.
sapphireden-sehir-ayaklarinizin-altinda

Metro ile binaya ulaşım son derece kolaydır. Metro ile gelenler M2 adlı metro hattını kullanarak binaya ulaşım sağlayabilirler. Özel aracı ile gelenler binanın otoparkını ücretsiz olarak kullanabilirler.

İstanbul Sapphire – Safir Konumu – Haritadaki Yeri

İstanbul’un en önemli finans merkezlerinden birisi olan Levent ile Maslak arasındaki Büyükdere Caddesi’nde Çeliktepe semtindedir. Türkiye’de inşa edilmiş 2.yüksek binadır. 261 metre yüksekliği ile İstanbul’un çoğu yerinden görülebilen bir binadır.

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle1

19 Yorum

 1. Sezgin kizilhan 27.12.2019
 2. Sanoxfb 28.12.2019
 3. Levent kurul 30.12.2019
 4. Zafer 05.01.2020
 5. izzet Başaran 06.01.2020
 6. Levent kurul 07.01.2020
 7. Gökhan ersoy 12.01.2020
 8. Tarık 17.01.2020
 9. Cem aygan 19.01.2020
 10. Halil 20.01.2020
 11. Pelin 23.01.2020
 12. Mehmet Akan 24.01.2020
 13. Yunus 24.01.2020
 14. Zekai 24.01.2020
 15. Berkan k 22.02.2020
 16. Ferhat Irn 05.06.2020
 17. Selçuk 22.06.2020
 18. CALLTOVICTORY 22.06.2020
 19. Yıldırım Akkaya 15.08.2020

Yorum Ekle