Mimar Sinan Kent Ormanı – Nerededir? – Nasıl Gidilir?

Nerede? Nasıl Gidilir?

Mimar Sinan Kent Ormanı’na, TEM Otoyolu’ndan ilçesine girdikten sonra Gazi Polis Merkezinin önünden geçen yoldan Gazi Mezarlığa doğru ilerleyip, 1502 nolu sokağa girerek ulaşabilirsiniz.
Toplu Taşıma Aracıyla Ulaşım ise Sultangazi ‘den 36S1 ve 36S2 nolu İETT otobüsleriyle sağlanabilir.

2012 yılında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından açılan 820 dönümlük kent ormanı şehrin çok içinde olmasına rağmen, yeşilin her tonunu maviyle birleştirerek İstanbulluların gözde dinlenme ve mesire alanı olmuştur. Alibeyköy baraj gölünün etrafına kurulmuştur.

mimar sinan-kent ormani

Gezi Notları ve İzlenimlerim;

Kent Ormanı’nda Araç park yerleri, piknik masaları, açık alan çay içme bahçesi, çeşmeler, WC ve mescid, çocuklar için doyumsuz oyun alanları ve parklar, paint ball, yürüyüş ve bisiklet yolları da bulunuyor. Uzun borulu kaydıraklı parkta tırmanma parkurları da bulunuyor. de bulunan bu orman da ayrıca baraj gölünü ve tüm ‘u tepeden seyretmek için yüksek ahşap manzara seyir kuleleri yapılmış.

mimarsinan-kent ormani

Bu Orman da Binicilik tesisleri de var.Burada ücret ödeyerek at üzerinde bir tur atabilirsiniz. Tabii dikkat edin Atlar ısırabilir. Orman içerisinde bulunan mesire yerleri ile piknik için de ideal bir yer olup doyumsuz baraj gölü manzarasına karşı mangal yapıp, çaylarınızı keyifle yudumlayabilirsiniz. Mimar Sinan Kent Ormanı’nda İzcilik yapmak isteyenler için İzci Kampı da bulunuyor. Kent ormanı’nda Alibeyköy Barajını gören kısımda amfi tiyatro ile manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Giriş Ücreti;

Kent ormanı’na 2020 itibariyle yaya girişleri ücretsiz olup, Otomobiller için giriş ücreti 7 Tl, Midibüsler için için giriş ücreti 12 ve minibüsler içinde giriş ücreti 15 tl dir.

Ekim 2019 da çektiğim fotoğraflardan bazıları.

sultangazi-kentormani-at-ciftligi

sultangazi-kent-ormani

Burada bir kaç işletme bulunuyor. Mescidin oradaki çay bahçesinde genellikle yaz aylarında yoğunluk oluyor. de yer alan mimar sinan kent ormanı’na 2019 yılının ekim ayında gittiğim zamanlarda pek yoğunluk yoktu. Sultangazi Kent Ormanı’na genellikle bahar aylarında gidin.

mimarsinankentormani

de ki 820 dönüm alan üzerine kurulu olan Kent ormanı’nda bulunanlar;

2400 kişilik amfi tiyatro
3 adet futbol sahası , 2 adet basketbol sahası , 1 adet tenis kortu , 1 adet voleybol sahası
60 metre yüksekliğinde seyir kulesi
Çocuk oyun grupları, tüneller , köprüler
Piknik alanları

mimarsinankent ormani-mescid

Yol Tarifi?

Bizi Sosyal Medya da Takip Edin En Güncel Yazılardan Haberdar Olun:
Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram Sayfamız; Gezbenimleee
Facebook Sayfamız; GezbenimleCom
Twitter Sayfamız; @Gezbenimle

7 Yorum

  1. Ferhat Irn 25.12.2019
  2. Umut 08.01.2020
  3. Gokhan kirci 24.01.2020
  4. Serkan 24.01.2020
  5. Zekai 26.01.2020
  6. Erkanpostalli 29.01.2020
  7. Ahmet 05.07.2020

Yorum Ekle