Cumalıkızık Köyü Nerede – Gezilecek Yerler – Nasıl Gidilir

cumali-kizik-sokaklar

Bu yazımızda Bursa Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz Köyü gezisi hakkında bilgi sahibi olmanız için açıklamalar da bulunduk. Cumalıkızık gezisinden sonra Bursa’ya Kış aylarında yolunuz düşerse Merkezine de uğrayıp kayak yapabilir istediğiniz otelde konaklama imkanından faydalanabilirsiniz. Sitemizde Uludağ gezisine de yer verilmiştir. Dilerseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Köyü Hakkında Bilgi

Bursa’da bir vakıf köyü olarak kurulan köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle Bursa ziyaretleri esnasında çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır. Kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara denk gelmektedir.

Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere kızık adı verilmiştir. Diğer kızık köylerindeki köylülerin eskiden Cuma namazı için toplandığı yer olduğundan bu köyün adıyla anıldığı söylenir. Bir başka söylence de, Osman Bey’in köyün kurulduğu günün cuma günü olması sebebiyle bu köye “Cumalıkızık” adını vermiş olduğudur.

Köy meydanında köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir de müze Etnografya Müzesi bulunur. Köy de, Haziran ayında “Ahududu Şenliği” yapılmaktadır. Ünlü “Cumalıkızık evleri” moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılır, genelde üç katlıdır. Üst katlardaki pencereler kafesli veya cumbalıdır. Ana giriş kapılarındaki kulplar ve tokmaklar dövme demirden yapılır. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş döşeli, çok dar sokaklar bulunur.

kinali-kar-bursa-kizik

Köyü’nün camisi, caminin yanındaki Zekiye Hatun Çeşmesi ve tek kubbeli hamamı Osmanlı devrinden kalmadır. Köyde, Bizans devrinden kalma bir kilise kalıntısı da bulunur. Köyde narenciye, ceviz, kestane yetişir.

Tarihi dokusu nedeniyle sık sık dizi ve film çekimlerine sahne olur. Örnek olarak Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Kurtuluş dizisi, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatan Kuruluş dizisi ve son olarak başrolünü Emrah İpek’in oynadığı Kınalı Kar dizisi burada çekilmiştir.

2015 yılından itibaren Cumalıkızık’ta Uluslararası Ahududu Festivali düzenlenmeye başlamıştır.

cumalikizik-tarihi-evler

Köyü İzlenimler – Gezi rehberi

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde 700 yıllık tarihi evleri olan, taş sokaklarda yürüdüğünüz tam bir Osmanlı köyü. Bu köydeki evler Safranbolu’nun küçük bir minyatürü gibi fakat buradakiler daha renkli. Köy içine araçla giriş yok. Girişte aracı otoparka bırakıyorsunuz. Ağustos  itibariyle otopark ücreti gün boyu 5 TL. Bu köyde sokakları gezdikçe birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Her yer eski taşlarla örülü olduğundan dolayı buraya spor ayakkabı ile gelinmesi gerekir. Her yer bir şeyler satmak için dolu olan satıcılarla dolu olduğundan sizi rahatsız edebilir ancak buna rağmen güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Bu köye hafta içi gitmeniz daha iyi olabilir çünkü Hafta sonu çok kalabalık ve gezinizden hiçbir şey anlamazsınız. Bir zamanlar bu köyde çekimleri yapılıp tv de yayınlanan Kınalı Kar adlı dizi sayesinde popülaritesi artarak her sene ziyaretçi çekmektedir.

cumalikizik

’ta Neler Yapılır?

 • Köy kahvaltısı yapmak.
 • Gözlemelerin tadına bakmak.
 • Cin Aralığı’nda selfie yapmak.
 • Köy müzesini gezmek.
 • Köyün 400 yıllık camisini ziyaret etmek.
 • Sizleri geçmişe götürecek evleri ziyaret etmek.
 • Köyün meşhur konaklarını gezmek.
 • Köyde satılan organik ürünlerden satın almak.
 • Köyle ilgili otantik eşyaları satın almak.

Köyü Nerede?

Cumalıkızık köyü Bursa’nın Yıldırım İlçesinde Uludağ eteklerinde yer almaktadır. Türkiye’nin Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bursa şehir merkezine 11 kilometredir. Ortalama 20 dakikada ulaşım sağlanır. Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş ve halen yaşayan beş Kızık köyünden biridir. Diğer Kızık köyleri şunlardır: Değirmenlikızık, Fidyekızık, Hamanlıkızık ve Derekızık. Bayındırkızık, Dallıkızık, Kızık, Bodurkızık, Ortakızık, Camilikızık, Kiremitçikızık, Kızıkşıhlar ve Kızıkçeşme ise günümüze ulaşamamıştır.

cumalikizikkoyu

Cumalıkızık Köyü’ne

Bursa Kent meydanından kalkan Cumalıkızık minibüsleriyle doğrudan köye ulaşılabilir.

Bursa’nın birçok noktasında durağı olan metroya binerek Cumalıkızık – Değirmenönü durağında inebilir ve minibüse aktarma yaparak 5 dakika içerisinde köye ulaşabilirsiniz.

Özel araçla Ankara yolu istikametinden Cumalıkızık yönlendirmeleriyle ulaşım sağlanabilir.

18 Yorum

 1. tarık 02.03.2020
 2. Gokhan kirci 05.03.2020
 3. Ahmet 10.03.2020
 4. Yıldırım Akkaya 13.03.2020
 5. Yıldırım Akkaya 20.03.2020
 6. Yıldırım Akkaya 13.06.2020
 7. Uğur Çetin 21.06.2020
 8. birol aksoy 22.06.2020
 9. Mert 23.06.2020
 10. Habip Bektas 25.06.2020
 11. Ahmet 26.06.2020
 12. Seko yaman 06.07.2020
 13. Mustafa Güldane 09.07.2020
 14. Hanife Denizci 21.07.2020
 15. Hanife Denizci 28.07.2020
 16. Serkan yıldız 10.09.2020
 17. Ahmet 12.09.2020
 18. Yunus Mecit 12.09.2020

Yorum Ekle